Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze a jaký budete mít důchod podle reformy

6. 4. 2011 – 16:07 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze a jaký budete mít důchod podle reformy
V návrhu penzijní reformy MPSV tvoří základ důchodového systému současný průběžný systém, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Lidé si mohou nově vypočítat výši svého budoucího důchodu prostřednictvím kalkulačky k důchodové reformě. Tu ve středu uveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

"V souvislosti s důchodovou reformou zpracovalo MPSV v elektronické verzi důchodovou kalkulačku, podle které si lidé budou moci orientačně vypočítat výši svého budoucího důchodu," uvedla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Nová webová aplikace podle ní poskytne několik důležitých informací, a to nejen o předpokládaném budoucím důchodu, ale také o věku odchodu do důchodu či rozdílu výše důchodu pro muže a ženy.

<%Anketa256%>

"K samotnému výpočtu důchodu je nutné zadat do kalkulačky několik základních údajů. Především se jedná o rok narození, pohlaví (u žen je důležité zadat počet dětí), dále průměrný měsíční hrubý příjem a konečně očekávané zhodnocení vložených prostředků, které bude závislé na zvoleném způsobu investování v rámci dobrovolného fondového penzijního spoření, pokud se občan rozhodne do systému vstoupit," vysvětlila Plívová.

Ony způsoby financování se rozdělují na takzvaný dynamický, vyvážený a konzervativní způsob a na investování do státních dluhopisů ČR.

Penzijní reforma byla schválena, jaké změny čekají budoucí důchodce?

 

Po zadání všech uvedených údajů kalkulačka spočítá dvě varianty předpokládané výše důchodu. První varianta spočítá doživotní důchod od státu pro variantu, že se do důchodové reformy občan nezapojí, tedy na dosavadním způsobu svého spoření nebude nic měnit a zůstane při spoření pouze v průběžném pilíři.

Druhá varianta zobrazuje celkový doživotní důchod od státu a zároveň výnosy z druhého pilíře při dobrovolném spoření. Takový důchod bude mít tři složky. Důchod od státu snížený podle toho, kolik let skutečně platíte do druhého pilíře, důchod z osobního účtu druhého pilíře z tříprocentního pojistného (přesměrované povinné pojistné) a důchod z osobního účtu druhého pilíře z dvouprocentního pojistného (dodatečné vlastní prostředky).

Kalkulačky k termínu odchodu do důchodu a k výši penze - Kalkulačka k výši vaší penze (v souboru xls pro MS Excel)

- Kalkulačka k termínu odchodu do penze (v souboru xls pro MS Excel)

"Kromě důchodové kalkulačky je na webu MPSV také odkaz přímo k důchodové reformě. Na něm jsou k dispozici nejdůležitější informace o reformě typu životní situace, slovníček pojmů, nejčastější otázky a odpovědi, materiály k důchodové reformě či jak bude postaráno o bezpečnost úspor a mnoho dalšího," přiblížila mluvčí ministerstva.

V návrhu penzijní reformy MPSV tvoří základ důchodového systému současný průběžný systém, do kterého přispívá ekonomicky aktivní generace a z něhož se zároveň vyplácejí penze dnešním důchodcům. Hlavní úlohou tohoto prvního pilíře je solidárně zajistit přiměřenou výši důchodů také pro lidi s nižšími příjmy.

Dále reforma obsahuje možnost dobrovolného fondového penzijního spoření (tzv. opt-out) v podobě vyvedení tří procent sociálního pojištění na soukromé individuální účty občanů vedené u penzijních společností za podmínky další dodatečné vlastní platby minimálně ve výši dvou procent ze základu pro výpočet odvodu na sociální pojištění.

Vstup do dobrovolného systému chce ministerstvo umožnit lidem mladším 35 let. Jejich rozhodnutí je pak nevratné.

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,310 25,450
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články