Kalousek: Celkově platy klesnou, těm pracujícím ale stoupnou na úkor nepracujících

21. 9. 2010 – 20:53 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek: Celkově platy klesnou, těm pracujícím ale stoupnou na úkor nepracujících
Když se nesníží platy státních zaměstnanců teď, byla by další opatření tvrdší, řekl ministr Kalousek, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Snížit platy zaměstnanců ve státním sektoru je podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) naprosto nezbytné, řekl v úterý. Pokud by vláda s tímto krokem otálela, v budoucnosti by musela učinit opatření ještě tvrdší.

"Měli bychom hovořit o snižování objemu platů. Protože konkrétní platy pracujících zaměstnanců mohou růst, ale samozřejmě na úkor těch nepracujících zaměstnanců. My nejsme v situaci, kdy bychom mohli slevit z tohoto rozhodnutí. Kdybychom ho odložili, čekala by nás všechny opatření mnohem tvrdší," uvedl Kalousek.

 

Psali jsme: Platy státních zaměstnanců klesnou o desetinu, bonusy se ale zvednou

 

Česká republika podle něj není v situaci, kdy se může rozhodovat o tom, zda platy státních zaměstnanců sníží či ne. "Buď to uděláme teď sociálně citlivě a bude to pouze deset procent, nebo se toho lekneme, budeme to dělat později, ale pak to bude mnohem více než deset procent a zasáhne to mnohem více lidí," varoval ministr.

 

TIP: Průměrná mzda podle čtenářů NašePeníze.cz zde.

 

Kalousek zmínil, že ve středu se vláda na návrhu státního rozpočtu pravděpodobně shodne. "Sám zákon o státním rozpočtu byl projednán bez rozporů, takže já tam kromě některých kosmetických změn žádné problémy nevidím," řekl.

Delší diskuzi očekává pouze o střednědobém výhledu rozpočtu, ovšem i na tom se pravděpodobně politici dohodnou. "Zítra žádné zásadní střety nevidím," uzavřel Kalousek.

-Karolina Brožová, Mediafax

Kam dál?

- Klaus: Demonstrace nic nevyřeší. Tlaku odborů vláda neustoupí, tvrdí Nečas

- Průměrný plat stoupl o dvě procenta - více vyděláte ve státní správě

- Petr Nečas: Máme dvě možnosti, šetřit, nebo se zadlužovat

 

Starší téma: Platy státních zaměstnanců: Mnozí vydělávají více než prezident

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,850 23,030
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články