Kalousek: Česku finanční krize nehrozí

30. 10. 2011 – 21:22 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek: Česku finanční krize nehrozí
Podle ministra se pracuje i na katastrofickém scénáři, který počítá s hlubokou recesí, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Česku finanční krize nehrozí, pro vývoj ekonomiky v ČR ale bude rozhodující rekapitalizace evropských bank.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) to řekl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce.

Podle Kalouska je pro vývoj ekonomiky podstatné, jak eurozóna dokáže vyřešit problémy v bankovním sektoru. Obává se však, že řešení nebude důsledné.

"Pak nás čeká poměrně vleklá finanční krize. Ta nezasáhne český bankovní systém. Finanční krize Česku nehrozí, ale vleklá finanční krize se překlopí do krize poptávky, krizi hospodářskou, a to exportní ekonomiku, kterou česká ekonomika je, zasáhne velmi," upřesnil Kalousek.

Je přesvědčený, že rozhodující pro vývoj ekonomiky v Česku bude to, jak se podaří zrekapitalizovat banky v Evropě, zejména v zemích eurozóny.

Ekonomika v Česku příští rok poroste o jedno procento

Růst hrubého domácího produktu (HDP) v Česku podle odhadu v roce 2012 bude pouze jednoprocentní. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) to sdělil v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce.

Odhad je navíc podle Kalouska zatížen riziky směrem dolů. Červencová prognóza ministerstva financí, která předpovídala v roce 2012 růst HDP na úrovni 2,5 procenta a mírné zrychlení, je překonaná. "Ten 2,5procentní odhad, to víme už několik týdnů, je nereálný," konstatoval Kalousek.

Česko se podle jeho slov totiž jako proexportně orientovaná země bude potýkat se zpomalením ekonomiky v evropských zemích. "Seriózní prognóza z října je procento, ale obávám se, že lednová prognóza bude horší," uvedl Kalousek.

Ostatní makroekonomické údaje v říjnové prognóze budou také "odpovídajícím způsobem" horší než ty z červencové, dodal ministr. Výpadek na straně příjmů státního rozpočtu bude na základě aktuální prognózy 17 až 18 miliard korun.

Podle ministra se pracuje i na katastrofickém scénáři, který počítá s hlubokou recesí. "Tam by musela vláda přijít se zásadními opatřeními na výdajové i příjmové straně," doplnil Kalousek.

V červenci ministerstvo financí zlepšilo pro roky 2011 a 2012 dubnový odhad růstu české ekonomiky, a to na 2,5 procenta v obou letech. V roce 2013 by tuzemská ekonomika měla podle červencového odhadu růst o 3,3 procenta a v roce 2014 o 3,9 procenta.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články