Kalousek chce škrty za dalších 15 miliard

25. 6. 2011 – 8:18 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek chce škrty za dalších 15 miliard
Proč se daně nedaří vybírat podle očekávání, zatím ministr přesně neví. Už však promýšlí další škrty ve státním rozpočtu, aby udržel rozpočtový schodek na schválených 135 miliardách korun, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Řecko míří k bankrotu a evropskou ekonomiku včetně české možná čeká další krize. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) už proto připouští, že v případě útlumu bude třeba navrhnout další škrty v rozpočtu za zhruba 15 miliard korun, informují v sobotním vydání Lidové noviny.

TIP: Řecko může svrhnout svět do další finanční krize

Do domácí ekonomiky se sice trendy ze západní Evropy promítají zhruba s půlročním zpožděním, už i tady se ale objevují první varovná data: státu se letos daří vybírat daně výrazně hůř než loni. "Riziko, že se ekonomika opět propadne do recese, je velké. Musíme být připraveni, jak reagovat," řekl Kalousek v rozhovoru pro Lidové noviny. Jak ale uvedl, nemyslí si, že by dnes byla doba na prezentaci nějakých katastrofických scénářů.

Proč se daně nedaří vybírat podle očekávání, zatím ministr přesně neví. Už však promýšlí další škrty ve státním rozpočtu, aby udržel rozpočtový schodek na schválených 135 miliardách korun. "V zásadě jsou dvě možnosti. Buď to byl výkyv, a nebude problém schodek udržet, nebo je to trend, a pak by nám v příjmech rozpočtu chybělo nějakých patnáct miliard, které bychom museli kompenzovat na výdajové straně, což je sice nepříjemné, ale v miliardovém rozpočtu ne technicky nemožné," uvedl v Lidových novinách Kalousek.

-Zdenek Michora | MED

Kam dál?

- Řekové se připravují na státní bankrot, vybírají účty a nakupují zlato

- Nečas: Pokud zbankrotuje Řecko, musíme zadlužení Česka snížit rychleji

- Řecko své dluhové problémy prý neustojí, státní bankrot bude nevyhnutelný

- Řecká vláda schválila úsporný plán, jak bude bojovat s vysokými dluhy?

- Nezaměstnanost Řecka a Španělska trhá rekord, průměr překračuje nejhorší regiony v Česku

- Řekové berou penzi i po smrti

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články