Kalousek chce zdanit příjmy loterijních firem, ty doposud klasické daně neplatí

29. 5. 2011 – 14:17 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek chce zdanit příjmy loterijních firem, ty doposud klasické daně neplatí
Obce mají mít právo rozhodnout, zda se na jejich území bude provozovat hazard, a proto část loterijní daně by směřovalo právě do těch obcí, Iustrační Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zavedení speciální loterijní daně chystá ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Loterijní společnosti nejsou dnes klasickými daňovými subjekty, protože jsou osvobozeny od korporátní daně, ale mají povinné odvody na dobročinné účely.

"To je značné korupční prostředí, proto chystám speciální zákon na zavedení speciální loterijní daně," řekl Kalousek.

Tento záměr vítá i opoziční KSČM. "Pokud si vláda vezme za své, že udělá v loterijním byznysu pořádek, tak komunisté budou intenzivně pracovat na tom, aby takový zákon byl přijat," reagoval předseda KSČM Vojtěch Filip.

Loterijní společnosti už podle Kalouskova návrhu nebudou mít povinné odvody, ale budou platit daň z příjmu ve výši 19 procent. "Mimo ní bude existovat loterijní daň, která bude počítána z objemu sázek, což je ve světě obvyklý způsob. Je otázkou, zda to bude 20 procent plošně, nebo zda to oddělíme podle typu her," pokračoval Kalousek.

Obce mají mít právo rozhodnout, zda se na jejich území bude provozovat hazard, a proto část loterijní daně by směřovalo právě do těch obcí, kde se hazard provozuje. (Čtěte také: Hracími automaty protečou ročně desítky miliard korun, stát nedostává ani korunu)

Podle Filipa je ale zmíněných 20 procent málo. "Výše daně se nesmí přehnat, neboť by se mohlo stát, že loterijní společnosti český trh opustí a celou síť převedou na Maltu. A pak se tady bude hrát a sázet, a my z toho nebudeme nic mít," dodal Kalousek.

TIP:  Investice: Lidé věří více gamblingu než investování. Kde zbohatnete?

-Tomáš Králícek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články