Kalousek nás doběhl stěžují si poslanci. Těm klesl plat o desítky tisíc měsíčně

9. 2. 2011 – 14:38 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek nás doběhl stěžují si poslanci. Těm klesl plat o desítky tisíc měsíčně
Snížení příjmů platí i pro senátory, ministry, soudce a státní zástupce., Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanci si před koncem roku 2010 odhlasovali snížení platů o pět procent a k tomu zdanění náhrad. Netušili však, že jim příjem klesne až o desítky tisíc korun.

Očekávání poslanců byl pokles příjmů ve výši 11-12 procent Ve skutečnosti byli v lednu při pohledu na svou výplatní pásku zaskočení. Příjem jim totiž klesl zhruba o dvacet procent uvedl server iDNES.cz. Oproti loňsku tak poslancům klesl měsíční příjem o 18-25 tisíc korun. (Čtěte také: Poslanci souhlasí se snížením svých platů, o kolik si vydělají méně?)

"Samozřejmě, že nám to vadí," postěžoval si serveru Týden.cz poslanec Jan Látka (ČSSD). Stěžovali si však také poslanci TOP 09. "Chodí za mnou a stěžují si, že je Kalousek doběhl," popisuje iDNES.cz reakce nepříjemně zaskočených poslanců šéf pražské TOP 09 František Laudát.

TIP: Jaké jsou platy našich poslanců? Propočítáte se těžko! (duben 2010) 

Kalousek se brání: "Zákon byl řádně projednáván, řádně předložen a jasně bylo řečeno, že vedle snížení platů o pět procent si také zdaníme náhrady a budeme je pokládat za příjem stejně jako plat," řekl iDNES.cz. 

Co způsobilo takový pokles platů politiků? 

Pokles zapříčinilo zmíněné snížení platů o pět procent. Z Pětiprocentním snížením si podle iDNESu poslanci zároveň snížili i náhrady, které se vypočítávají právě z výše platu.

iDNES.cz uvedl, že si poslanci navíc uvalili patnáctiprocentní daň na náhrady, ze kterých se nově odvádí zdravotní a sociální pojištění.

Snížení příjmů platí i pro senátory, ministry, soudce a státní zástupce.

 

 

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články