Kalousek: Nový penzijní systém využje minimálně půlka lidí

28. 8. 2012 – 13:17 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek: Nový penzijní systém využje minimálně půlka lidí
Jestli se lidem vyplatí vložit tisícikorunu měsíčně do druhého nebo do třetího pilíře, ministr financí na dotaz nepřiblíži, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

K vyvádění peněz ze státního průběžného systému penzí do soukromých fondů se rozhodne 50 až 60 procent lidí v Česku. V úterý to jako svůj odhad opřený o zahraniční zkušenosti a studii OECD uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Vyjdeme-li ze zkušeností zemí, kde existují dobrovolné systémy, pak lze očekávat 50 až 60procentní účast pojištěnců v druhém pilíři. Samozřejmě ne v tom prvním roce, bude tam určitý náběh," prohlásil Kalousek s tím, že sám ve svých 52 letech novinky příštího roku využije také.

Stát dá lidem od 1. ledna 2013 možnost, aby si povinný 28procentní odvod ze mzdy na sociální pojištění snížili o tři procentní body a přesměrovali je do soukromých penzijních fondů. Ty je budou moci zúročit jednou ze čtyř strategií s rostoucí mírou rizika. Podmínkou je, aby si pracující přidali k odvodu ještě další dvě procenta svého platu.

TIP: Vyznáte se? Druhý pilíř penzí umoží čerpat tři druhy důchodů

"Je to jeden další volební slib, který naplňujeme voličům," prohlásil Kalousek s tím, že TOP 09 si přála penzijní spoření ve fondech povinné. Od ledna 2013 se k němu budou moci rozhodnout všichni lidé v produktivním věku, po polovině roku zůstane možnost otevřená jen pro zájemce do 35 let věku. Pokud se zájemci jednou rozhodnou do druhého pilíře vstoupit, nemůžou z něj odejít.


TIP: Chcete se zajistit na stáří? Zorientovat v reformě penzí? Kontaktujte nás přes redakci! Přidejte Váš telefon a bydliště. Naši odborníci Vám osobně poradí.

V Česku budou od příštího roku existovat fakticky dva dobrovolné systémy zajištění na penzi u soukromých fondů. Kromě novinky ve formě penzijního spoření a vyvedení části prostředků určených pro stát zůstane lidem také mírně upravená možnost penzijního připojištění se státním příspěvkem, třetí pilíř.

Kalkulačka: Spočítejte si jak se vám ne/vyplatí penzijní reforma

Jestli se lidem vyplatí vložit tisícikorunu měsíčně do druhého nebo do třetího pilíře, ministr financí na dotaz nepřiblížil. "Bude záležet na investiční strategii, kterou si zvolíte. Pouze druhý pilíř vám ale umožní snížit si odvod státu," zmínil ministr. Nedodal ale, že si tím zájemce zároveň do budoucna sníží důchod, který mu bude stát vyplácet.

Na tiskové konferenci vystoupil i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). "Máme čtyři měsíce před spuštěním jedné ze základních částí důchodové reformy," připomněl a připojil další výhody druhého pilíře. Mezi ně patří například to, že prostředky nashromážděné ve fondech je možné dědit – státní penzi nikoli.

"Zatímco v průběžném pilíři, nehledě na to, kolik občan do systému za svůj život odevzdal, z něj získá zpět pouze to, co vyčerpá ve formě starobního důchodu, ve druhém pilíři peníze zůstávají," uvedl Drábek. Občan podle něj navíc získá možnosti nastavit čerpání našetřených peněz z druhého pilíře tak, aby zabezpečil své nejbližší. A to buď na tři roky po jeho smrti, nebo v případě náhlého úmrtí v době do dvaceti let po odchodu do důchodu.

Ministr Kalousek pak akcentoval bezpečnost peněz vložených do soukromých fondů. "Úspory lidí zde budou hlídány velmi přísně, jako v případě průběžného pilíře, klient fondu ale bude mít zároveň daleko větší kontrolu nad tím, co se s nimi děje, tak jako ve třetím pilíři," prohlásil Kalousek a dodal: "O tom, že z druhého pilíře peníze nikam nemizí, budou konečně klienti informováni každoročním bezplatným výpisem, který zmapuje veškeré pohyby na důchodovém i majetkovém podúčtu."

Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 3.12.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 23,120 23,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články