Kalousek: Platy letos neporostou, poroste jen nezaměstnanost

12. 4. 2013 – 19:56 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek: Platy letos neporostou, poroste jen nezaměstnanost
Tahounem hospodářství by měl být v letošním roce především čistý vývoz a v menší míře také tvorba hrubého kapitálu. Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Letos může Česko počítat v nejlepším případě se stagnací HDP a s meziročním růstem nezaměstnanosti o 0,4procentního bodu na 7,6 procenta. Inflace by sice měla na 2,1 procenta zpomalit, platy však porostou pomaleji, to jsou páteční závěry makroekonomické prognózy ministerstva financí.

Poslední statistiky o reálném vývoji hrubého domácího produktu ČR za loňský rok ukazují na pokles o 1,3 procenta, ekonomika se přitom nacházela v recesi v průběhu celého roku. Z propadu by se mělo hospodářství dostat sice již v prvním pololetí 2013, oživování ekonomické aktivity bude podle ministerstva přesto velmi pozvolné.

Tahounem hospodářství by měl být v letošním roce především čistý vývoz a v menší míře také tvorba hrubého kapitálu. Od těchto dvou složek si rezort financí slibuje, že by mohly vykompenzovat propad spotřeby domácností. "V roce 2014 by se HDP mohl zvýšit o 1,2 procenta, a to při kladném příspěvku jak zahraničního obchodu, tak i hrubých domácích výdajů. Zároveň očekáváme zpomalení růstu spotřebitelských cen na 1,7 procenta," uvedlo ministerstvo.

Zaměstnanost, která se v loňském roce zvýšila o 0,4procentního bodu, letos patrně o 0,2procentního bodu poklesne, v roce 2014 by měla stagnovat. Růst objemu mezd a platů by v tomto roce mohl dosáhnout 1,4 procenta, v roce 2014 pak 2,7 procenta. V obou letech by tempo růstu mezd a platů mělo mírně předstihnout dynamiku nominálního HDP.

Největšími riziky těchto odhadů jsou podle ministerstva financí především vlivy plynoucí z vnějšího prostředí, a to zejména kvůli poklesu HDP v eurozóně, do které putuje 0,3 procenta tuzemského exportu.

Jan Soukup | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články