Kalousek podá trestní oznámení na vládu z roku 2000 kvůli smlouvě s ČSOB

30. 12. 2010 – 20:59 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek podá trestní oznámení na vládu z roku 2000 kvůli smlouvě s ČSOB
ČSSD, která tehdy vládla zase viní vlády ODS, KDU-ČSL a ODA, Fotomontáž:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) se chystá podat trestní oznámení na všechny členy bývalé vlády Miloše Zemana, kteří v roce 2000 odhlasovali nevýhodnou smlouvu s ČSOB, navíc na tehdejšího guvernéra ČNB a nuceného správce. Kalousek to prohlásil ve čtvrtek.

„Uložil jsem zpracovat a podat trestní oznámení na všechny členy Zemanovy vlády s výjimkou ministra Miroslava Grégra, který pro usnesení nehlasoval, dále na tehdejšího guvernéra ČNB a nuceného správce IPB, neboť při prodeji banky nebyla zohledněna neomezená výše státních záruk a takto očištěnou banku nebyl důvod prodávat za jednu korunu,“ prohlásil Kalousek.

Podle středečního verdiktu Rozhodčího soudu Mezinárodní obchodní komory v Paříži nemá ministerstvo financí (MF) nárok na 34,3 miliardy korun, kterou požadovalo vůči ČSOB za poskytnutí záruk poskytnutých při převzetí krachující IPB. Navíc musí ČSOB zaplatit 1,7 miliardy korun plus úroky na zaplacení záruky za pohledávku bývalé IPB za společností J.Ring.

„Žijeme v právním státě, rozhodnutí se musíme přizpůsobit. Proto jsem vydal příkaz zaplatit 1,7 miliardy korun s úroky navíc. Tuto částku musíme zaplatit do 15 dní. Včetně úroků by to mělo činit necelé dvě miliardy korun,“ řekl Kalousek. „Ovšem nelze nechat bez povšimnutí a hlavně bez důsledků argumentaci pařížského soudu,“ zdůraznil.

Podle Kalouska je na vině pro stát velmi nevýhodná smlouva z roku 2000. „Ve smlouvě se píše, že záruky jsou neomezené, nejsou ničím ohraničené, ani výší ani časem. Jakákoliv kladná hodnota podle této smlouvy zůstává ČSOB, i když je to v rozporu s argumentací tehdejší Zemanovy vlády i samotné ČSOB,“ upozornil ministr.

„Do dnešního dne ministerstvo financí utajovalo plné znění Dohody o narovnání ČR a společnosti Nomura z důvodu probíhající arbitráže s ČSOB. Tento důvod nyní pominul, proto hned první pracovní den roku 2011 zveřejníme na internetových stránkách MF plné znění této dohody,“ ujistil Kalousek. V plném znění slíbil také uveřejnit nález pařížského soudu.

Zaplacení pohledávky ČSOB ve výši necelých dvou miliard korun se projeví ještě v letošním státním rozpočtu. „Zaplatíme ji z kapitoly Realizace státních záruk. I přesto však deficit udržíme do výše 163 miliard korun,“ dodal ministr.

Bývalý premiér Miloš Zeman ve čtvrtek odmítl vinu za prohranou arbitráž s ČSOB. "Jakékoliv pokusy odvolávat se na událost starou deset let jsou podle mého názoru pouhým alibismem, který má odkrýt neúspěch ministerstva financí ve sporu s ČSOB," prohlásil Zeman.

Úřadující předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka soudí, že Kalousek má trestní oznámení podat především na vlády ODS, KDU-ČSL a ODA. Ty podle něj IPB přivedly ke krachu a umožnily její divokou privatizaci.

"Zemanova vláda na sebe sanací IPB vzala hříchy Klausovy nepovedené transformace, stejně jako vlády ČSSD až do roku 2006 splácely transformační náklady chybných rozhodnutí z 90. let," uvedl Sobotka.

-Tomáš Cížek,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články