Kalousek: Reformy děláme proto, abychom udrželi konkurenceschopnost

22. 10. 2011 – 22:01 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek: Reformy děláme proto, abychom udrželi konkurenceschopnost
TOP 09 prosazuje kritizované reformy, které jsou krátkodobým a nevyhnutelným začátkem řešení pro posílení české ekonomiky, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na volebním stranickém kongresu v rámci svého odpoledního příspěvku v sobotu uvedl, že současné vládní reformy jsou nezbytné za účelem udržení konkurenceschopnosti Česka. Ta je totitž pro malou liberální proexportně orientovanou republiku zásadní.

"Udržování, ale i posilování konkurenceschopnosti je naší alfou omegou," zdůraznil šéf rezortu financí a dodal, že konkurenceschopnost je zásadní prioritou pro hospodářský růst.

Růst podle Kalouska musí vycházet z vlastních úspor a zahraničních investic, nikoliv z expanze veřejného rozpočtování a nikoliv za dalších a dalších půjček. Proto strana TOP 09 prosazuje kritizované reformy, které jsou krátkodobým a nevyhnutelným začátkem řešení pro posílení české ekonomiky. Šéf rezortu financí je toho názoru, že ačkoliv Česká republika nedisponuje nerostným bohatstvím jako je například nafta, měla by se zaměřit na využití kvalifikačního potenciálu obyvatel Česka.

S tím úzce souvisí i další z prezentovaných strategických plánů strany TOP 09 proměna českého školství a vzdělávání. "Kvalitní základní vzdělávání by mělo být absolutní prioritou školního systému. To je totiž vstupenkou do života a nezbytným předpokladem pro úspěšné navazující studium," prezentovala ve svém příspěvku poslankyně a děkanka podnikatelské fakulty Vysokého učení technického v Brně Anna Putnová.

Současně neopomněla zmínit probíhající optimalizaci středních škol, která je podle jejího názoru žádoucí, však nemá jasně stanovená kritéria. "Jednotlivé kraje si je stanovují na základě svých vlastních priorit a mnohdy dochází ke slučování škol, které mají výborné výsledky," dodala.

"Měli bychom rovněž vytvořit jasný koncept středního školství. Osmiletá gymnázia, byla koncipována jako školy pro nejnadanější žáky, na kterých v současnosti studuje kolem 13 procent, ale v některých lokalitách až 40 procent," informovala dále Putnová. Záměrem strany TOP 09 proto je osmiletým gymnáziím vrátit původní záměr a studium na nich umožnit jen těm nejnadanějším.

V diskuzi o programu strany vystoupil také ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který připomněl význam připravovaných sociálních reforem. "Můžeme být hrdí na to, že TOP 09 po dvou letech existence prosadila důchodovou reformu," řekl ministr s tím, že změny jsou nutné, jakkoli jsou nepopulární. Pochválil své stranické i vládní kolegy za podporu a odvahu, díky kterým se podařilo změny prosadit.

Nejen reforma penzí, ale také úpravy v sociální oblasti, na kterých jeho rezort pracuje, by podle něj měly dlouhodobě předcházet eskalaci sociálních nepokojů. "To není jen Šluknovsko. Těch lokalit, na kterých se ukazuje, že dvacet let sypání a rozhazování dávek bez ohledu na to, aby byl jasný jejich účel, je mnoho. Odrazem takového systému jsou potom situace, které se dějí v řadě míst republiky a na Šluknovsku se vyhrotily," zdůraznil Drábek.

-Petra Hrubá, Martina Týblová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články