Kalousek: Škrty 2,5 procenta jsou jen rozcvičkou na příští rok

27. 7. 2010 – 12:59 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek: Škrty 2,5 procenta jsou jen rozcvičkou na příští rok
V rozpočtu na letošní rok prý chybí cca 28 miliard korun, z čehož polovinu tvoří nižší výběr daní a druhou polovinu výpadek pojistného, Foto: MFCR | zdroj: NašePeníze.cz

Škrty ve všech kapitolách ve výši 2,5 procenta rozpočtu kapitoly jsou podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) jen rozcvičkou na to, co čeká Českou republiku v příštím roce, kdy bude nutné ušetřit 55 miliard.

"Škrty se dotknou všech kapitol s výjimkou ministerstva obrany, kde budou škrty o 900 milionů nižší v souvislosti s tím, co ministerstvo obrany čeká v příštích letech. Těchto 900 milionů bude vázáno z rozpočtu ministerstva zemědělství," uvedl Kalousek a vysvětlil, že nepůjde přímo o škrty, ale o vázání výdajů. "Pokud by se ukázalo, že rozpočtové příjmy se vyvíjejí lépe, než se očekávalo, bude možné tyto peníze uvolnit. Ale pouze za předpokladu vyšších příjmů," dodal ministr financí.

V rozpočtu na letošní rok prý chybí cca 28 miliard korun, z čehož polovinu tvoří nižší výběr daní a druhou polovinu výpadek pojistného. "Pokud to nebudeme řešit, tak deficit nebude 5,3 procenta HDP, jak jsme slíbili veřejnosti naší i světové prostřednictvím konvergenčního programu, ale cca 5,8 procenta," uvedl Kalousek. "Není zkrátka možné, aby vláda rozpočtové odpovědnosti zahájila svou činnost tím, že nedodrží schválené parametry rozpočtu," dodal.

Kalousek dále vysvětlil, že činnost vlády v rozpočtové oblasti bude rozdělena do tří etap. "První etapě říkám etapa nultá, protože se týká toho, co je třeba udělat ještě v letošním roce. Druhá etapa se bude týkat rozpočtu na rok 2011 a třetí etapa teprve budou slibované systémové reformy," vysvětlil Kalousek.

V první etapě na letošní rok lze pouze vázat výdaje, protože na legislativní změny není čas. Součástí této etapy je zejména vázání výdajů kapitol ve výši 2,5 procenta jejich rozpočtu. Tyto prostředky budou pocházet z běžných a provozních výdajů. "Budeme muset omezit i některé investice, ale nějak se s tím popereme. Představte si, že byste ve svém rodinném rozpočtu měli ušetřit 2,5 procenta v období třeba jednoho měsíce. Věřím, že byste to zvládli," uvedl Kalousek.

"Druhá etapa je rozpočet 2011, který by bez jakýchkoli změn skončil deficitem 6,6 procenta HDP, což by znamenalo deficit asi 215 miliard. To zkrátka nemůžeme připustit, protože bývalá vláda se v konvergenčním programu zavázala k deficitu 4,8 procenta. Cílem naší vlády je deficit 4,6 procenta," nastínil plány současné vlády ministr financí.

"A pak konečně přichází třetí etapa, což jsou slibované systémové reformy, jako je penzijní reforma, reforma systému sociálních dávek, reforma daňového systému a řada dalších. Tyto reformy si vyžádají zcela novou legislativu, jejíž příprava a schvalování zabere spoustu času. Předpokládám, že potřebné zákony bude sněmovna projednávat v roce 2012," dodal Kalousek.

-Jiří Táborský, Mediafax

Kam dál?

- Kalousek: Škrtat budeme desítky miliard

- Nečas: Většina lidí nutnost reforem pochopí

- Ministerstvo dopravy bude šetřit, zkontroluje podezřelé smlouvy

- TOP 09 chce razantně snížit státní příspěvek pro politické strany

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články