Kalousek: Ze 199 finančních úřadů zůstane jen 14

19. 5. 2011 – 13:57 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek: Ze 199 finančních úřadů zůstane jen 14
Finanční úřady nahradí jen pracoviště, Ilustrační foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Současných 199 finančních úřadů chce ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) od příštího roku nahradit 14 úřady. Zbytek se přemění na pracoviště, na nichž se lidé budou moci přesouvat podle potřeby, uvedl ve čtvrtek Kalousek.

Opatřením chce ministr omezit přesuny firem do míst, kde je finanční kontrola nepravděpodobná. Pokud se například společnosti přesunou do Prahy, tak se za nimi přestěhuje co nejvíce úředníků, aby je byli schopni zkontrolovat.

"Vznikne i specializovaný úřad, se speciálně vyškolenými a dobře placenými experty," prohlásil Kalousek. Úřad by měl mít na starosti velké a specifické subjekty - např. banky nebo pojišťovny. Měl by tak bojovat proti zločinecké "mimořádně intelektuální kapacitě".

Místo třístupňového řízení (finanční úřad, finanční ředitelství a generální ředitelství finanční správy) by mělo vzniknout pouze dvoustupňové řízení. Ministr se i nadále bude snažit vytvořit jednotné inkasní místo.

Podle ministra je současná spolupráce mezi třemi represivními složkami, které ministerstvo financí používá (daňovou a celní správou a Finančním analytickým útvarem), lepší než v minulosti. "Spolupráce všech těchto tří represivních institucí MF s Policií ČR je také nesmírně důležitá, nicméně z našeho pohledu je to až sekundární krok, protože pro nás je ze všeho nejdůležitější doměřit a vybrat ty daně, teprve potom je třeba ty největší hříšníky předat Policii ČR ke stíhání," uvedl ministr.

Kvůli lepší informovanosti bude mít Generální finanční ředitelství možnost spolupracovat i se zpravodajskými službami. Specializovaná policejní složka a také Generální inspekce bezpečnostních sborů mohou od roku 2012 nahlížet do údajů z daňového řízení. V rámci efektnější koordinace mezi úřady chce ministr pořídit moderní vyhledávací a analytický software pro daňovou správu a Finanční analytický útvar.

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články