Kalouskovy škrty potrvají další tři roky

27. 6. 2011 – 20:50 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalouskovy škrty potrvají další tři roky
Většina resortů už má první krok plošných úspor za sebou, Foto:Miroslav Kalousek, TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Snižování vládního deficitu postihne učitele, policisty, hasiče, vojáky, soudce, finanční úředníky, zemědělce, ale i diplomaty. Škrty potrvají další tři roky, vyplývá z nejnovější verze rozpočtu pro rok 2012, kterou získal a v pondělí zveřejnil server Aktuálně.cz.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ukázal kolegům z vlády nejnovější verzi rozpočtu pro rok 2012. V dokumentu je podle Aktuálně.cz k dispozici. i výhled, jak se bude škrtat další roky. Každý ministr musí ve svém rozpočtu na příští rok ušetřit zhruba desetinu proti letošku a v roce 2013 další desetinu.

Nejvíce to postihne šéfa vzdělávacího resortu Josefa Dobeše (VV), protože rozděluje po sociálním resortu nejvíc peněz. Oproti rozpočtovému výhledu, který loni schválila sněmovna, tak přijde napřesrok o 11 miliard a v roce 2013 o 23 miliard.

TIP: Kalousek chce škrty za dalších 15 miliard

Dohromady o osm miliard přijdou v příštím roce ministr vnitra Jan Kubice (nestraník) a rezort obrany jeho kolegy Alexandra Vondry (ODS). Také jejich ztráta se v následujícím roce zdvojnásobí.

Výjimečným resortem zůstává ministerstvo práce a sociálních věcí. Rozpočet ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) se totiž napřesrok zvýší o 14 miliard, v dalším roce o 21 miliard. Důvodem je to, že Drábek musí vyplácet důchody a ty se budou zvyšovat zvláště v roce 2013 v důsledku zvýšení daně z přidané hodnoty.

Všeobecné ztráty nepostihnou ani ministra dopravy Radka Šmerdu (nestraník), případně jeho nástupce, a resort zemědělství Ivana Fuksy (ODS). Těm Kalousek kompenzuje tvrdé škrty z letošního roku. Doprava v roce 2012 dostane podle původního slibu na stavbu nových dálnic 12 miliard navíc. Kalousek bude v dalších letech šetřit i na betonu, škrty ale budou oproti ostatním méně bolestné.

Většina resortů už má první krok plošných úspor za sebou, jen na příjmy vzdělávacího systému se při letošních úsporách ještě nesahalo.

Kalouskův rozpočtový návrh musí během prázdnin schválit vláda a na podzim sněmovna.

-Petr Šour | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články