26. 11. 2014 16:14 - Investice
Necelé čtyři týdny od posledního článku, kde jsme vysvětlovali důvody propadů trhů a vyjádřili názor, že se nejedná o žádný začátek krize, ale pouze o krátkodobou korekci bez nějakého zásadního významu, potvrdily akciové trhy naše přesvědčení ukázkovým sprintem. Americké akcie tak aktuálně připisují 7,6 % v porovnání se začátkem roku a německé se opět dostaly do kladných čísel, byť je zisk od začátku roku pod 1 %.
Kapitálové trhy opět stoupají, aneb jednou dolů, pak zase nahoru, Ilustrační foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz
Vývoj samotný není až tak zajímavý, akcie jsou volatilní nástroj, na to musíme být připraveni. Daleko zajímavější jsou důvody, které za posledním propadem i za posledním růstem stojí. V obou případech jsou to makroekonomické ukazatele, tedy HDP, inflace, nezaměstnanost a další, které slouží jako indikátory stavu ekonomiky.
Zatímco v říjnu převládal názor, že dojde k výraznému zpomalení v Evropě i v USA, v listopadu tytéž ukazatele vedly k názoru, že zase tak špatně nebude, a to i přesto, že například Německo evidentně neroste tak rychle, jak se čekalo. Zejména v USA překvapily pozitivní údaje o tržbách v maloobchodě a o nezaměstnanosti. Pomohly i centrální banky, které opakovaně jak v EU, tak v USA vyjadřují silnou podporu svým ekonomikám a jsou stále aktivní ve využívání všech dostupných monetárních nástrojů.
Co si z toho vzít jako ponaučení? S ekonomií je to (s trochou nadsázky) podobné jako s předpovídáním počasí. I přesto, že za ekonomii se na rozdíl od meteorologie udílejí Nobelovy ceny, je to věda, která je stejně nejistá, pokud jde o předpovídání událostí v dlouhodobém horizontu. Rozdíl je v tom, že pokud v novinách vyjde článek o tom, že na Vánoce bude třicet ve stínu, jen málokoho to přiměje ke koupi nových plavek. Pokud ovšem v novinách vyjde článek, že na konci roku poklesne růst HDP o 2 procentní body, dokáže to spoustu lidí přimět k unáhleným krokům.
Míra nejistoty se obecně označuje jako riziko. A riziko je něco, s čím umíme v investicích pracovat. Investiční horizont, rizikový profil, investiční strategie, diversifikace. To vše je stále potřeba mít na paměti, stejně jako to, že pokud budeme k investicím přistupovat zodpovědně a respektovat základní vztahy mezi rizikem a výnosem, budou nám investice přinášet efektivní výsledky.
V případě zájmu o investování vám doporučujeme kontaktovat svého finančního poradce, který se v této problematice dobře orientuje a pomůže vám nastavit vhodné investiční portfolio.
Autor: Jan Macek, analytik Swiss Life Select
21. 11. 2020 21:52 - Spotřebitelé - 0
Pěstitelé vánočních stromků začínají řezat jedle, smrky a borovice na prodej. Ten by měl začít bez ohledu na vládní omezení tradičně začátkem prosince. Letos se prý můžeme těšit na hezčí a zelenější stromky. více
13. 11. 2020 14:39 - Spotřebitelé - 0
Odpovědnost za správnost a pravdivost informací ve své nabídce nesou i cestovní agentury, které zájezdy zprostředkovávají. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. více
28. 2. 2020 00:05 - Bydlení - 0
Mladí to s pořízením vlastního bydlení nemají jednoduché. Aby získali hypotéku v bance, musí mít alespoň něco našetřeno. Když nejsou úspory, pomáhá rodina nebo další úvěry. Pomocnou ruku ale podávají i banky nebo stát. více
27. 2. 2020 00:05 - Ekonomika - 0
Americký ekonom libanonského původu Nassim Nicholas Taleb proslul před několika lety knihou Černá labuť, kde popsal následky neočekávatelných a nepředpověditelných událostí na svět a ekonomiku zvláště. My víme, že nebyl první. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)