Každá osmá nová firma byla vloni ready-made. Co to znamená?

7. 2. 2011 – 20:24 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Každá osmá nová firma byla vloni ready-made. Co to znamená?
Z právních forem ready-made společností převažují společnosti s ručením omezeným, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

Předzaložené společnosti, tzv. ready-made, se loni na celkovém počtu nově založených společností podílely 12 procenty. Uvedla to v pondělí společnost Smart Companies s tím, že zájem o tyto firmy se každý rok zvyšuje.

Meziroční nárůst v počtu nově vzniklých ready-made společností se pohybuje kolem deseti procent," řekla Petra Janáková ze společnosti, která se zabývá zakládáním a prodejem předzaložených firem na celém světě.

Ready-made společnost je již registrovaná - založená společnost, která byla založena za účelem dalšího prodeje a nikdy nevyvíjela podnikatelskou činnost.

Loni bylo v tuzemsku těchto společností prodáno více než tři tisíce. Největší zájem o předem založené společnosti byl již tradičně v Praze, kde jich bylo loni prodáno 78 procent z celkového počtu. Podle Petry Janákové to souvisí i se skutečností, že při nákupu ready-made společností si klienti zároveň zřizují sídlo na jiné adrese, než reálně podnikají. "Ve většině případů si totiž mimopražští podnikatelé spolu s nákupem ready-made společnosti zřídí v Praze i sídlo a vyžívají tzv. virtuální kanceláře," vysvětlila Jana Babůrková ze společnosti, která tyto služby poskytuje.

TIP: Jak založit s.r.o. - společnost s ručením omezeným

Až 20 procent společností koupených jako ready-made využívá podle Babůrkové také služby registračního sídla a virtuální kanceláře. Služby virtuálních kanceláří a registrace sídel se zpravidla využívají ve velkých městech, převážně v Praze, ale také v Brně, Ostravě, Plzni nebo Českých Budějovicích. Podnikatelé tím jednak řeší sídlo na lukrativní adrese a někteří i nepříjemnosti spojené s byrokratickou a administrativní zátěží u finančních úřadů.

Z právních forem ready-made společností převažují společnosti s ručením omezeným. "Největší zájem je o společnosti s ručením omezeným, které tvoří 60 procent všech prodaných před-připravených společností," uvedla Janáková ze Smart Companies. Popularitu si však podle ní získávají i tzv. evropské společnosti (SE). "Zatímco u s. r. o. můžeme sledovat dva hlavní důvody zájmu – přechod živnostníků na pro ně bezpečnější formu podnikání a zvyšující se počet nových projektů, na které je vhodné mít samostatnou společnost, u evropských společností to je zejména možnost přesunu sídla v rámci EU, aniž by došlo ke zrušení společnosti a přerušení právní kontinuity," dodala Janáková.

V České republice je průměrný čas potřebný pro založení společnosti 20 dní a podnikatel se musí vypořádat s devíti procesními kroky. "Celosvětový průměr je 34 dní, ale například na Novém Zélandu trvá založení jediný den," řekla Janáková a dodala, že i procesní kroky mají Novozélanďané zkoncentrovány do jediného kroku. Dlouhou dobu nutnou na vyřízení všech byrokratických náležitosti a urychlení začátku podnikání na jeden den lze eliminovat právě využitím ready-made společnosti.

-Dana Rybáková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články