Každé zdravotní zařízení bude muset nabízet i péči plně hrazenou z pojištění

4. 8. 2010 – 21:27 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Každé zdravotní zařízení bude muset nabízet i péči plně hrazenou z pojištění
Vláda chce definovat jasně standard, tedy rozsah péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Prioritou vlády v oblasti zdravotnictví bude zavedení standardu zdravotní péče, změnit ale hodlá i výši některých regulačních poplatků a chce lepší propojení zdravotního a sociálního sektoru.

Vyplývá to z programového prohlášení kabinetu, které přijal ve středu.

Oblast zdravotnictví vláda považuje za jednu ze svých hlavních programových priorit a jejím cílem je zajistit občanům zdravotní péči na principu skutečné solidarity prostřednictvím moderního a udržitelného zdravotnictví.

 

Psali jsme: Lékaři specialisté budou jen pro bohaté tvrdí Rath

 

Co je zdravotní standard?

 

Vláda chce definovat jasně standard, tedy rozsah péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění na základě medicínských kritérií, stupně zdravotního postižení a v rozsahu možností veřejného zdravotního pojištění. Definuje taktéž časovou a místní dostupnost zdravotní péče a uloží také tuto dostupnost pro pojištěnce zajistit.

Každé zdravotnické zařízení, které má uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou, bude povinné vždy nabízet tento „nárok“, tedy variantu zdravotní péče plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

Tyto změny ovšem budou mít dlouhodobý charakter, proto vláda povede celospolečenskou diskusi o jeho reformě za účasti všech parlamentních politických stran.

 

<%Anketa40%>

 

Vláda chce také prosadit posílení práv pacientů. Zajistí rovný přístup k péči hrazené z veřejného zdravotního pojištění, skutečnou solidaritu zdravých s nemocnými a jasně definuje roli státu.

Bude také podporovat prevenci, a to formou pozitivní motivace pojištěnců zdravotními pojišťovnami a prevenci závislostí včetně kouření a ochrany nekuřáků. Vláda slibuje i to, že prosadí zákon komplexně řešící ochranu zdraví před hlukem.

V oblasti zdravotnických poplatků chystá vláda již veřejně známé změny. Hodlá zrušit poplatek za položku na receptu a nahradit jej platbou za recept celý, chce vyřadit levné léky z úhrad a za den v nemocnici stanovit poplatek v minimální výši 100 korun. Vláda slibuje i poplatek u specialisty, pokud k němu pacient přijde bez doporučení praktika.

Vláda slibuje, že bude průběžně sledovat i sociální dopady těchto kroků na jednotlivé skupiny obyvatelstva.

V oblasti nemocnic chce vláda vytvořit takové právní prostředí, aby bylo možné fakultní nemocnice transformovat na nemocnice univerzitní, a aby všechna zdravotnická zařízení ve vlastnictví státu byla efektivními a vyrovnaně hospodařícími zařízeními.

Kabinet bude rozšiřovat elektronizaci zdravotnictví, ve které spatřuje nástroj ke zvýšení transparentnosti a efektivity zdravotního systému. Zavede také transparentní čekací seznamy pro jednotlivé druhy zdravotní péče. Bude zavedena centrálně koordinovaná zdravotnická záchranná služba definovaná samostatným zákonem.

 

Vzdělávání zdravotníků

 

Vláda chce rovněž dokončit reformu ve vzdělávání zdravotnických pracovníků. Prostředky k financování pregraduálního vzdělávání zajistí resort školství, a nebude čerpat náklady z veřejného zdravotního pojištění. Postgraduální výuka bude svěřena vysokým školám se zdravotnickým zaměřením. Celoživotní vzdělávání pak budou organizovat komory, odborné společnosti a vysoké školy.

Vláda prosadí také změny v systému odměňování ve zdravotnictví, dojde tak k úpravě nebo zrušení platových tarifů. Vláda rovněž chce posílit kompetence nelékařských pracovníků.

V oblasti zdravotních pojišťoven bude vláda prosazovat větší roli a odpovědnost zdravotních pojišťoven při rozhodování o úhradách. Vláda rovněž plánuje spojit pojišťovny ministerstva vnitra a ministerstva obrany a zavede transparentní pravidla pro fúzování ostatních zdravotních pojišťoven. Posílí také dozor a kontrolu nad zdravotními pojišťovnami.

Co nejdříve chce vláda zrušit také bodový systém při vyčíslování cen jednotlivých úkonů, chce zavést institut reálné ceny.

Vláda rovněž chce zavést generickou preskripci léků.

Plánuje také lépe propojit oblast sociální a zdravotní péče, chce zavést ucelený systém zdravotnických a sociálních služeb. Podpoří rozvoj paliativní a hospicové péče.

-Zuzana Fojčíková, Mediafax

Kam dál?

- Poplatek za položku na receptu nahradí poplatek za recept. Co nás čeká?

- Léky budou i bez doplatku, dohodla se na tom nová vláda

- Poplatky u praktických lékařů chtějí občanská sdružení zrušit

- Nemocnice může mít zisk a zaměstnanci vysoké platy. Liberec je důkazem

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články