Každý 10. Čech má ve svém okolí manipulátora

1. 4. 2009 – 1:10 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Každý 10. Čech má ve svém okolí manipulátora
Foto:sxc | zdroj: NašePeníze.cz

Může to být manžel, tchýně, spolupracovník, nadřízený nebo rodič. Umíte čelit jeho útokům? Zabýváte se v myšlenkách neustále nevhodným chováním nějakého člověka vůči vám? Spřádáte plány, jak na něj budete reagovat příště, ale jste pořád \"o krok pozadu\"?Co je to manipulace?

Manipulovat znamená využívat nevědomosti, nejistot, dobromyslnosti, naivity, strachu, slušnosti i dalších citů a vlastností lidí k uskutečňování vlastních, zpravidla skrytých, zájmů a citů.


Příběh Romana K.:

Nikdy jsem nepatřil ke skromným lidem a měl jsem velké plány, čeho chci v životě dosáhnout. Proto přišla jako na zavolanou sametová revoluce. S lehkým srdcem jsem opustil sice dobré, ale pro mne nudné zaměstnání a s nadšením se vrhnul do podnikání.

Otevřel jsem svoji první prodejnu nábytku.Všechno šlo jako po másle a moje zboží se na prodejně nikdy moc dlouho neohřálo.

Asi po roce jsem dostal příležitost nakupovat velké objemy zboží a zásobovat další prodejny v kraji.Tehdy jsem se seznámil s obchodním partnerem, který mi půjčil určitý finanční obnos a začal se mnou jezdit pro zboží do zahraničí.

Když jsem mu vracel půjčené peníze, pozval mě k sobě domů a nabídl mi další spolupráci. Měl jsem obavy, že na rozrůstající se obchodní aktivity sám nestačím, a tak jsme spolu založili s.r.o. Zpočátku bylo všechno skvělé, společník se projevil jako pracovitý a cílevědomý člověk. Byl jsem rád, že jsme na všechno dva. Práce bylo i tak až nad hlavu, budovali jsme větší prostory a stále bylo co dělat.

Asi po dvou letech se situace uklidnila, měli jsme krásnou novou prodejnu, dobré zaměstnance a zdálo se, že můžeme být na své výsledky pyšní a také si trochu vydechnout. Najednou téměř ze dne na den jsem začal mít problémy se svým společníkem. Neustále mne kontroloval, co dělám, kam jedu, musel jsem se mu zodpovídat z každé své činnosti. Moje nápady byly najednou hloupé a když se zjistilo, že nás okrádá zaměstnanec, došlo se k závěru, že je to moje vina.

Postupně jsem se před ním dostal do role špatného zaměstnance, který podává slabé výkony. Musel jsem se doprošovat, abych si mohl vzít pár dnů dovolené, což bylo okomentováno jako schválnost. Potřeboval jsem peníze na rekonstrukci domu, ale společník to považoval za nesmysl v době, kdy je třeba rozšiřovat firmu. Po mém návratu z dovolené se již nepokrytě kriticky a posměšně vyjadřoval ke všemu, co jsem řekl, i k mým soukromým telefonátům. Zaměstnanci i ostatní byli často svědky jeho výpadů proti mně a našich vzájemných hádek.

Už jsem neměl žádnou radost z toho, čeho jsme dosáhli, přestože nás naši přátelé často chválili. Ve firmě jsem byl jako na jehlách a těšil se na večer domů. Vůči svému společníkovi jsem si připadal naprosto bezmocný a nedokázal jsem se mu vzepřít. Moje manželka to nemohla pochopit, protože tvrdila, že v soukromí nepatřím k zakřiknutým lidem, a dokážu si prosadit svou. Ale v přítomnosti společníka jsem se cítil jako očarovaný. Neustále jsem přemítal nad tím, co mi řekl, a co jsem měl říci já jemu.

Začal jsem o svém problému mluvit s dalšími lidmi a žádal je o pomoc. Bohužel dobře míněné rady o tom, ať si promluvíme jako chlap s chlapem, ať mu odpustím nebo ať ho začnu ignorovat a hledím si svého,moc nefungovaly. Tak jsem hledal úlevu v alkoholu.

Po delší době jsem na internetu našel odkaz na film \"Stop manipulaci\".  Po shlédnutí jsem zjistil, že autor filmu ví, o čem mluví. Ve filmu je přesně popsáno, jak manipulátor jedná a co s tím dělat.

A tak jsem se do toho pustil. Můj postoj se postupně měnil a začal jsem čím dál více používat metody, popsané ve filmu. Byl jsem překvapen, když jsem viděl, že společníka to jakoby „přestalo bavit“. Bohužel má nechuť k další spolupráci už dospěla do takového stupně, že jsem opustil firmu a nyní podnikám sám. Přesto se svým bývalým společníkem udržuji celkem normální vztah. Moji známí říkají, že jsem v poslední době hodně pookřál.


Příběh paní Jitky N.:   

Je mi 24 let. Můj příběh začal v roce 2004, kdy jsem odjela z domova a poznala mého nynějšího manžela. Zdálo se mi, že prožívám ráj na zemi. Byli jsme neustále spolu, pořád jsme se smáli a ve všem jsme si rozuměli. Asi po půl roce jsem s ním přijela domů na návštěvu. Matka se hned druhý den se svým budoucím zetěm pohádala. Byl to pro mne šok.Přála jsem si, aby ho měla ráda, ale najednou mi začala předhazovat, že je mladší než já a naprosto nezralý. Musel chodit přespávat k rodičům mé kamarádky a po dvouleté známosti byla svatba. Postřehla jsem ztrátu trpělivosti, jako bych se stala svatbou jeho majetkem. V dnech porodu ztropil scénu i v porodnici a začalo peklo.

Žili jsme v izolaci, já musela být doma s dítětem, a najednou se mužův hněv začal obracet proti mně. Nejdříve šlo o slovní urážky, pak následovaly omluvy a udobřování. Postupně jsem ale byla utvrzována v přesvědčení, že jsem naprosto neschopná matka, manželka i milenka. Po nějaké době jsem byla sama přesvědčena, že je to moje vina a kdybych se více snažila, mohlo by všechno vypadat úplně jinak.

Manžel mi začal předhazovat všechny mé i domnělé nedostatky, začal mi podsouvat věty, které jsem údajně chtěla říct, a předem mě za ně peskoval a zesměšňoval. Stěžoval si přede mnou a postupně i před našimi přáteli, že si bude muset najít milenku nebo začít chodit do bordelu, aby se odreagoval, protože se mnou prý nemůže vydržet.

Musela jsem uznat, že matka měla ve svém odhadu pravdu. Pak manžel přišel o práci a tehdy mě také fyzicky napadnul. Druhý den donesl kytici s omluvami, nicméně za nějaký čas už měl pro své jednání zdůvodnění. Tak to pokračovalo dál jako na houpačce. Manžel byl po nocích pryč a doma mne neustále obviňoval a urážel.

Hledala jsem informace na internetu a přes slovo MANIPULACE našla web vzdělávacích filmů. Po přečtení 30 - ti znaků manipulátora jsem zůstala ohromena, jak to tak někdo dokázal přesně popsat, 27 jich přesně sedělo na manžela! Celý příběh mnou otřásl, dokonale popsané metody manžela a přesně stejné věty, kterými mne deptal. Zjistila jsem, že rady typu: “Musíš mu odpustit” jsou úplným nepochopením této úchylky. Přijala jsem všechna řešení za svá a hlavně si začala více vážit sama sebe a na manželovy útoky jsem reagovala jinak než dřív.

Hned si všimnul změny, ptal se, co se děje. Nelíbilo se mu to, nicméně postupně zjistil, že to myslím vážně a jeho útoky ztrácely na intenzitě. Moje sebevědomí rostlo s každým vítězstvím a nyní po roce můžu říct, že moje manželství sice není zdaleka ideální, ale už se v něm dá dýchat.  Máme vymezeny hranice, za které se nechodí, a dokážeme spolu normálně komunikovat. Cítil, že narazil a že jiné už to nebude.

U mne došlo k obnovení sebevědomí, vymezila jsem si tvrdě svůj volný čas a vybrala si lidi kolem sebe. Fyzicky i psychicky se cítím úplně jinak.


30 znaků manipulátora:

1.    Navozuje pocit viny a dovolává se při tom rodinných vztahů, přátelství,   profesionální  zodpovědnosti, příslušenství k náboženské či jiné organizaci.

2.   Přenáší zodpovědnost na druhé nebo se ze své zodpovědnosti snaží vykroutit.

3.   Nesděluje jasně své žádosti, potřeby či city.

4.   Odpovídá obvykle neurčitě.

5.   Mění své názory, chování či city podle situace nebo osoby, s níž je ve styku.

6.   Své žádosti zakrývá logickými důvody.

7.   Dává druhým najevo, že nesmějí nikdy měnit svůj názor, musí být dokonalí, všechno vědět a reagovat okamžitě na žádosti i otázky.

8.   Zpochybňuje kvality, schopnosti i osobnost druhých, nenápadně druhé kritizuje a soudí, hovoří o nich s despektem.

9.   Nechává své vzkazy vyřizovat jinými lidmi nebo se uchyluje k nepřímému sdělení (rád telefonuje či zanechává písemné vzkazy).

10. Zasívá nesvár, podněcuje podezíravost, rozděluje, aby mohl lépe panovat, je schopen rozvrátit manželství.

11. Dokáže ze sebe dělat oběť, aby ho ostatní litovali (stěžuje si na pracovní přetížení, nesnesitelné lidi ve svém okolí, přehání závažnost nemoci).

12. Nedbá na žádosti (potřeby) druhých, i když tvrdí pravý opak.

13. Využívá morálních zásad druhých k naplnění vlastních potřeb.

14. Skrytě vyhrožuje nebo zcela otevřeně vydírá.

15. Neomaleně mění téma uprostřed hovoru.

16. Vyhýbá se pracovním schůzkám a poradám, utíká z nich (mnohdy je jejich autorem).

17. Zaměřuje se na neznalosti druhých a snaží se vyvolat dojem, že \"má navrch\".

18. Lže.

19. Hlásá lež, aby se dozvěděl pravdu, překrucuje a interpretuje výroky druhých.

20. Je egocentrický.

21. Závidí třeba i partnerovi nebo vlastním dětem.

22. Nesnáší kritiku a dokáže popírat zcela zřejmá fakta.

23. Nedbá na práva, potřeby a přání druhých.

24. Velmi často žádá, vydává pokyny a nutí druhé jednat na poslední chvíli.

25. Jeho slovní projev zní logicky, avšak jeho postoje, činy nebo způsob života svědčí o pravém opaku.

26. Dává dárečky, užívá lichotek, aby se zalíbil  a nečekaně projevuje drobné úsluhy.

27. V jeho přítomnosti se lidé cítí nepříjemně a nesvobodně.

28. Jde za svým cílem velmi důsledně, ale na úkor druhých.

29. Přiměje nás dělat věci, které bychom pravděpodobně o vlastní vůli nikdy nedělali.

30. Lidé, kteří ho znají, o něm stále hovoří, i když není přítomen.


Upoutávka na film: Stop manipulaci


Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články