Každý druhý očekává nedostatečné příjmy v důchodu, víc než třetina se strádání nebojí

2. 12. 2010 – 10:10 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Každý druhý očekává nedostatečné příjmy v důchodu, víc než třetina se strádání nebojí
Lidé čím dál méně věří tomu, že jim současný penzijní systém zajistí slušnou životní úroveň ve stáří, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Hned 48 procent pracujících Čechů odhaduje své příjmy po odchodu do důchodu jako nedostatečné. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala realizovat AXA Group.

Na druhou stanu 35 procent ekonomicky aktivních obyvatel ČR se domnívá, že jejich příjem po odchodu do důchodu bude dostatečný. Pracujících optimistů je nyní o 13 procentních bodů méně než v roce 2008.

„Češi vidí své stáří z finančního hlediska mnohem černěji než lidé ze západoevropských zemí, kde je 53 procent lidí přesvědčeno, že budou mít v důchodu dostatečný příjem,“ uvedl Mojmír Boucník, viceprezident Asociace penzijních fondů ČR a finanční ředitel skupiny AXA pro ČR a SR. „Pesimismus je však běžným jevem v zemích bývalého východního bloku, například v Polsku očekává dostatečný příjem po odchodu z práce jen 21 procent lidí.“

 

TIP: Penzijní reforma má první návrh. Co čeká budoucí důchodce?

 

Při odpovědích na otázku, zda očekávají dostatečný příjem po odchodu do důchodu, měli přitom pracující lidé brát v potaz nejen důchod vyplácený státem, ale i veškeré budoucí příjmy například z penzijního připojištění či jiných úspor. Pouze tři procenta uvedla, že budou mít zcela dostačující příjem, naopak hned 13 procent očekává příjmy „naprosto nedostačující“. Celých 17 procent respondentů svou budoucí situaci vůbec neodhadlo.

„V dřívějším průzkumu roku 2008 byl přitom v ekonomicky aktivní populaci 48procentní podíl lidí s pozitivním očekáváním. Pokles o 13 procentních bodů za dva roky ukazuje, že lidé čím dál méně věří tomu, že jim současný penzijní systém zajistí slušnou životní úroveň ve stáří,“ dodal Mojmír Boucník.

Spočítejte si:
- Starobní důchod od státu (podle současných pravidel)
- Kolik si naspoříte na stáří pomocí
penzijního připojištění

 

-Libor Popela,Mediafax

Kam dál?

- Nález Ústavního soudu sníží penze většině budoucích důchodců

- Důchody příští rok projdou několika změnami, jaké budou?

- Jak vysoký je skutečně český důchod?

- Všechny důchody se od 1. ledna 2011 zvýší. Jak poroste ten váš?

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články