Každý šestý vánoční dárek je letos z internetu

23. 12. 2010 – 8:46 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Každý šestý vánoční dárek je letos z internetu
Oproti loňsku podle oslovených odborníků lidé začali nakupovat zhruba o týden později, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Za vánoční nákupy z obchodů "na síti" lidé utratili letos zhruba 11 miliard korun, což je více než šestina celkových výdajů na dárky.

Podle prodejců však lidé letos začali shánět dárky později a za jeden nákup utratili méně peněz než loni. Informace přineslo čtvrteční vydání Mladé fronty Dnes.

Internetovým obchodům letos přibylo 700 tisíc nových klientů, kteří na webu za dárky utratili o dvě miliardy korun více než loni. "Letos u nás nakoupil dvojnásobek lidí co loni, ale kupovali levnější zboží," říká ředitel nákupního portálu Mall.cz Marek Liška. Průměrná cena zakoupených výrobků v předvánočním období podle něj letos klesla oproti loňsku zhruba o třetinu. Zatímco tak loni lidé na Mallu utratili v listopadu a prosinci přes tři tisíce korun za jednu položku, letos to bylo podle Lišky o něco více než dva tisíce korun.

Oproti loňsku podle oslovených odborníků lidé začali nakupovat zhruba o týden později. Nákupní horečka vrcholila v druhém prosincovém týdnu a ještě dnes kurýrní služby zásilky doručují. Jako poslední datum splnitelné objednávky uváděly velké internetové obchody včerejšek. Z průzkumu GE Money Bank vyplývá, že letos hodlají Češi utratit za vánoční dárky zhruba 60 miliard korun. "Z toho zhruba šestina připadne na internetové prodejce," říká výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Za celý letošní rok asociace odhaduje tržby e-shopů vyšší než 31 miliard korun. Bezmála třetina jejich příjmů tak připadá právě na největší svátky v roce.

-Petr Barták ,Mediafax

Kam dál?

- 9 z 10 Čechů už nakupuje na internetu, nejvíc oblečení

- Češi platí více přes internet, ve srovnání s Evropou jsou stále pozadu

- Vánoční dárek lze vrátit i bez objektivní vady

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články