Kde budou šetřit ministerstva? Některá to tají

20. 8. 2010 – 17:40 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kde budou šetřit ministerstva? Některá to tají
Ministarestva budou šetřit především na platech a propouštěním, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ačkoliv ministerstva musela odevzdat své návrhy na úspory šéfovi státní kasy Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) do pátku, rezort školství, vnitra, obrany či zahraničí odmítá sdělit, kde budou šetřit.

Škrty se nejspíše dotknou nejen peněženek státních úředníků, ale bude se i propouštět.

Ministerstvu školství se rozpočet zkrátil o pět miliard korun, ze 125 na 120 miliard. Proto bude podle Václava Koukolíčka, poradce ministra, jedním z jeho kroků snížit počet státních úředníků. "Pan ministr už dříve uvedl, že chce maximálním možným způsobem omezit byrokracii, která neúměrně zatěžuje školy, proto hodlá snížit počet úředníků na ministerstvu až o 15 procent. Bude se to týkat i ostatních přímo řízených organizací," vysvětlil Mediafaxu Koukolíček.

 

TIP: Otřesné vládní škrty, nebo chytrá rozpočtová opatření?

 

Dodal, že půjde o systémový krok, který proběhne současně s personálním auditem a jeho cílem bude eliminovat překrývající se agendu a přespočetná pracovní místa. Naopak nejkvalitnější pracovníky hodlá prý ministr finančně odměnit, dodal Koukolíček.

"Pro rok 2011 jsem byl tím hrdinou, který si řekl, že to zvládne a rozpočet o pět miliard korun sníží. Škrty projdou všemi skupinami," uvedl Mediafaxu ministr školství Josef Dobeš (VV) a dodal: "Zatím máme jen pracovní verzi rozpočtu. Až ho vláda projedná a schválí, tak zveřejníme přesnější informace."

Ani ministr vnitra Radek John (VV) nebyl sdílnější. "Původně jsem měl snížit rozpočet o 10,5 miliardy korun, ale nakonec bude snížen jen asi o 8,3 miliardy korun," vysvětlil. Přiznal, že platy státních zaměstnanců půjdou v příštím roce dolů až o deset procent. "Všichni v republice vědí, že máme obrovský deficit rozpočtu. Jinak to prostě udělat nejde," odpověděl John Mediafaxu na otázku, zda počítá se stávkou policistů či hasičů.

Ministerstvo vnitra by pak přesnější informace o rozpočtu a budoucnosti rezortu mělo podat veřejnosti v pondělí.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) si bude muset příští rok vystačit s 5,4 miliardami korun. V letošním roce mohl utratit o 0,7 miliardy korun více. "Šetření se dotkne především investičních a provozních výdajů, tedy i počtu zaměstnanců a mzdových prostředků," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Jiří Beneš. Schwarzenberg přiznal, že škrty se dotknou také rozsahu budov, se kterými MZV disponuje, a také zastupitelských úřadů, které Česko v zahraničí má.

O mnoho sdílnější není ani ministerstvo obrany. To se bude v roce 2011 muset vejít do sumy 43,9 miliardy korun, a oproti letošnímu rozpočtu tedy ušetřit pět miliard korun. Šéf obrany Alexandr Vondra (ODS) bude muset podle mluvčího Jana Pejška sáhnout na mandatorní, provozní i investiční složku rozpočtu. Omezí se i mzdové prostředky. Úspory by podle ministerstva obrany měly přinést také transparentnější veřejné zakázky nebo zdanění výsluh vojáků.

Tiskový mluvčí vlády Martin Kupka rovněž nechtěl prozradit, jak přesně bude šetřit Úřad vlády. Jeho výdaje se nicméně omezí z letošních 709 milionů korun na 647,6 milionu korun. Potřebných 61,5 milionu korun se podle Kupky uspoří propuštěním části zaměstnanců, omezením investic do správy budov a snížením dotací na protidrogovou politiku a lidskoprávní projekty.

Přesné částky, které by mělo uspořit ministerstvo zemědělství, bude mít resort podle svého šéfa Ivana Fuksa (ODS) až v pondělí.

-Karolina Brožová, Pavlína heřmánková, Mediafax

Kam dál?

- Platy státních zaměstnanců klesnou o desetinu, bonusy se ale zvednou

- Jaké jsou platy našich poslanců? Propočítáte se těžko!

- Úspory sníží plat také duchovním, na památkách se šetřit nebude

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články