Kde najdete nejhorší obchodní partnery? Belgie, Slovensko, Polsko i Německo!

10. 10. 2013 – 22:44 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kde najdete nejhorší obchodní partnery? Belgie, Slovensko, Polsko i Německo!
Kolik procent společností platí pozdě je přitom jedna věc, dalším důležitým faktorem však zůstává, jak velké dané zpoždění je. Tady už si na své západní sousedy, Německo, nemůže stěžovat. S průměrným opožděním 20 dnů se řadí k nejlepším v Evropě. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zahraniční firmy ze států sousedících s Českou republikou, které jsou zároveň hlavními obchodními partnery tuzemských společností, patří k nejhorším plátcům faktur v Evropě. Naprosto nejhůře sice dopadly podniky z Belgie, hned za nimi však následují Slovensko s Polskem a pohoršilo si i Německo.

Své pohledávky platí podle průzkumu pozdě téměř každá třetí polská, slovenská a německá firma. Žebříčku důvodů, kvůli kterým nejsou evropské společnosti schopné platit včas, přitom kralují především problémy s likviditou a vysoké zadlužení firem v prodlení. Obdobně jako naši sousedé je na tom však také Česko, v kterém platí své závazky pozdě až 29 procent podniků.

Kolik procent společností platí pozdě je přitom jedna věc, dalším důležitým faktorem však zůstává, jak velké dané zpoždění je. Tady už si na své západní sousedy, Německo, nemůže stěžovat. S průměrným opožděním 20 dnů se řadí k nejlepším v Evropě. Proti tomu na opačném konci žebříčku skončilo Řecko, odkud chodí zaplacené složenky i s tříměsíčním zpožděním. V Česku se průměrná doba prodlevy pohybuje kolem jednoho měsíce.

A kdo by měl být ideální obchodní partner? Nejmenší problém s včasným splácením faktur mají podle šetření v Rusku a ve Francii, odkud se „opozdí“ jen 21, respektive 23 procent plateb. Má to však svůj háček. Je totiž nutné podotknout, že například Rusko patří zároveň i do nechvalně proslulého klubu zemí s největším počtem (osm procent) nedobytných pohledávek v Evropě.

Tabulka platební morálky evropských firem

Země

Pozdě zaplacené pohledávky

Nedobytné

pohledávky

Průměrná splatnost pohledávek

 

Belgie

46 %

3 %

36 dní

Polsko

33 %

3 %

33 dní

Slovensko

29 %

5 %

28 dní

Velká Británie

29 %

2 %

37 dní

Česká republika

29 %

3 %

32 dní

Německo

29 %

2 %

20 dní

Řecko

28 %

7 %

81 dní

Maďarsko

28 %

3 %

32 dní

Španělsko

27 %

4 %

58 dní

Rumunsko

27 %

8 %

41 dní

Bulharsko

25 %

5 %

40 dní

Francie

23 %

2 %

39 dní

Rusko

21 %

8 %

25 dní

 

 

 

 

 

 

Zdroj: společnost EOS KSI

„Téměř dvě třetiny společností oslovených v našem průzkumu pocítily negativní dopad opožděných plateb svých zákazníků, a to zejména ztrátou zisku. Platby po splatnosti jsou přitom hlavní výzvou pro řízení likvidity ve firmě,“ říká k výsledkům Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI Česká republika.

V kterých případech jsou čeští obchodníci nejvíce ochotni přimhouřit oko?

Nejdelší termín pro zaplacení faktury poskytují české firmy již tradičně v oblasti průmyslu. Smutným faktem však zůstává, že i přes úlevy až tři procenta firemních zákazníků, zejména z oblasti obchodu, neplatí své účty vůbec. Nejčastějším důvodem jsou nezaplacené faktury vlastních obchodních partnerů. Průzkum však také uvádí, že téměř každá druhá firma neplatí záměrně.„Zhruba dvě třetiny českých firem tak již přistoupily k externímu vymáhání pohledávek a jejich počet by se podle našich odhadů měl i nadále zvyšovat,“ zakončil Vachel.

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články