Kdo mi bude spravovat peníze na důchod? Stát rozhodně ne!

17. 9. 2012 – 13:31 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kdo mi bude spravovat peníze na důchod? Stát rozhodně ne!
Investice je vlastně jakékoliv chování k úsporám a to včetně ukládání do slamníku. Ve slamníku, stejně jako na běžném, nebo spořícím účtu, mi peníze než půjdu do důchodu, ztratí velkou část své hodnoty. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Penzijní reforma a její druhý pilíř, kdy si budou moci lidé spořit na penzi svá tři procenta z platu, se neúprosně blíží. Lidem se tedy možnosti o vlastní zajištění na stáří rozšíří o další možnost. Já tam však spořit nebudu. Proč? Protože nevěřím minulé, současné, ani budoucí vládě.

Už mnohokrát v historii vládní rozhodnutí ukázala, jak hospodaří s našimi penězi, nebo jak může být snadné znárodnit soukromé penzijní fondy a bez ohledu na to kolik kdo si tam spořil. Ostatně o znárodnění těchto fondů z druhého pilíře už uvažuje v případě vítězství ve volbách minimálně ČSSD. Neřeším už ůbec to, že rozhodnutí spořit ve druhém pilíři je absolutně nevratné a nikdy jej nevezmete zpět (více v článku "Důchodová reforma definitivně prošla. Nehoráznost, nebo pomoc?").

Kde se vezme můj důchod, renta?

V první řadě je třeba rozlišit důchod a rentu. Se státním důchodem, chcete-li penzí, ve svých pětatřiceti letech téměř nepočítám, a pokud něco dostanu, bude to vzhledem k vývoji demografie minimální částka, která by mi rapidně zhoršila životní styl.

Když se tak zamyslím nad všemi dostupnými možnostmi, vychází mi, že musím investovat! Proč?

Riziko investování

Investice je vlastně jakékoliv chování k úsporám a to včetně ukládání do slamníku. Ve slamníku, stejně jako na běžném, nebo spořícím účtu, mi peníze než půjdu do důchodu, ztratí velkou část své hodnoty.

TIP: Čeští penzisté se mohou mít brzo lépe než ti v Německu

Stávající systém penzijního připojištění nabízí minimální zhodnocení i přes „štědrou“ státní podporu. Když si totiž spočítám, kolik mi stát na penzijní připojištění přidá a penzijní fond zúročí, dostanu se v horizontu 25 let, kdy chci spořit, aby můj životní standard ve stáří neklesl, na minimální zúročení, které bude mít co dělat pokrýt inflaci. (V kratším horizontu cca 10 let a podobně a se samozřejmě tato forma vyplatí právě díky státním příspěvkům).

Suma sumárum se ať počítám jakkoliv vyplatí posílat měsíčně nějakou rozumnou částku do pravidelných investic. Nebudu tady rozebírat detaily samotného investování. Že tomu nemusím rozumět, vůbec nevadí, protože statistika a čísla jsou jasná. Zkušený poradce vždy poradí na základě dotazníku, který s klientem sepíše, do jakých fondů investovat abych riskoval jen tak, jak jsem ochotný.

Někdo by si řekl, že investice je přece riziková ve všech případech. Zkušenost však z historie ukazuje, že „rozumná investice“ v horizontu delším jak deset – patnáct a více let je vždy zisková. V nějakém konzervativním modelu mi tak přinese minimálně 6 procent zhodnocení. Pokud je někdo odvážnější, tak i více.

Budoucí penzisté, není to má rada, řekněme jen mé subjektivní zhodnocení současných možností podložené objektivními daty.

-Martin Slapnička | šéfredaktor, odborník na finanční poradenství

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články