Kdo nebere úplatky, okrádá svojí rodinu

- Životní styl autor: Redakce NašePeníze.cz

Počet lidí, kteří mají kladný vztah ke korupci a nevadí jim občas nějaký úplatek dát, se zvyšuje. Informovala o tom v úterý společnost GfK Czech. Socialistický způsob myšlení se vrací. Kdo nebere úplatky, okrádá rodinu.

Zvyšuje se počet lidí, kteří mají kladný vztah ke korupci, Foto:SXC

Zvyšuje se počet lidí, kteří mají kladný vztah ke korupci, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Myslí si to o 12 procent lidí více než v roce 1998,“ řekl Jaroslav Jíra, ředitel pro obchod a marketing společnosti GfK Czech.

 

<%Anketa80%>

 

Od roku 1998, kdy společnost GfK Czech začala vývoj korupčního prostředí sledovat, klesá počet lidí, kteří považují uplácení za nemorální. Zatímco v roce 1998 považovala úplatky za zcela běžnou součást života 22 procent lidí v Česku, vloni jich bylo již 30 procent. Třetina dotázaných v minulém roce odpověděla, že korupce je sice běžná, ale není tak hrozná, jak se říká. V roce 1998 zastávalo stejné tvrzení 23 procenta dotázaných.

 

<%Anketa19%>

 

Snižuje se i počet lidí, kteří si myslí, že dávání úplatků není v dnešní době nutné. Vloni tento názor zastávalo 26 procenta oslovených v průzkumu, zatímco v roce 1998 jich bylo 32 procent. Jedenáct procent respondentů loni uvedlo, že úplatky jsou zcela zbytečné, neboť se dá cokoliv získat legální cestou. V roce 1998 toto tvrzení zastávalo 22 procent oslovených.

(Mediafax)

Kam dál?

- Korupce je v česku normální, zvlášť mezi úředníky a v politice

- Firmy: Získat veřejnou zakázku bez úplatku nejde

- Korupce je v česku normální, zvlášť mezi úředníky a v politice

- Protikorupční balíček umožní zastavit trestní stíhání výměnou za svědectví

- Trasportéry Pandur a kauza kolem nich se zametou pod koberec, myslí si lidé

Tagy: úplatky korupce Výzkum pruzkum