Kdo odpovídá za přetočený tachometr? Prodejce!

17. 7. 2012 – 10:56 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kdo odpovídá za přetočený tachometr? Prodejce!
Přetočení tachometru při prodeji ojetého automobilu lze kvalifikovat jako trestný čin podvodu nebo poškozování spotřebitele, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pro zákazníky, kteří kupují ojeté auto, je jednou z klíčových informací počet najetých kilometrů. Pokud po koupi zjistí, že stav tachometru neodpovídá realitě, od prodejce se zpravidla dozví, že on za správnost informace neručí. Podle spotřebitelského časopisu dTest to ale není pravda.

"Autobazary při prodeji auta dávají do smluv podmínku, podle níž za rozdíl mezi skutečným počtem kilometrů a stavem uvedeným na tachometru prodejce neodpovídá. Takové ustanovení znamená pro kupujícího značnou nerovnováhu v právech a je tedy podle občanského zákoníku neplatné," upozornil vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený.

Kupující by podle něj měl následně zvolit některé z právních řešení. Jedním z nich je odstoupení od smlouvy, kterého zákazník nejčastěji využívá, pokud po zjištění skutečného stavu najetých kilometru nemá o auto zájem. Má-li vozidlo najeto o několik desítek tisíc kilometrů více, než uvádí tachometr, jde o rozpor s kupní smlouvou, který je opravou neodstranitelný. Další variantou je požadovat po prodávajícím slevu z kupní ceny.

Jak časopis uvádí, vzhledem k tomu, že přetočení tachometru při prodeji ojetého automobilu lze kvalifikovat jako trestný čin podvodu nebo poškozování spotřebitele, lze se obrátit také na Státní zastupitelství nebo Policii ČR a podat trestní oznámení.

"Pro ty, kteří si s právním postupem nevědí rady, připravil časopis dTest vzorové dopisy ´Odstoupení od kupní smlouvy pro přetočený tachometr´ a ´Trestní oznámení na prodávajícího auta s přetočeným tachometrem´, které jsou zdarma ke stažení na www.dtest.cz/tachometr. S dotazy ohledně podobných obchodních praktik se lze rovněž obrátit na poradenskou linku na telefonním čísle 299 149 009," uzavřel Lukáš Zelený.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,620 23,800
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články