Kdo vydělá víc: Maturant, nebo učeň? Chybí vzdělaní učni

- Firmy autor: Redakce NašePeníze.cz

Odchod bohatých rakouských investorů v horizontu nadcházejících pěti let hrozí České republice v případě, že nezlepší svůj systém učňovského školství, informovala v pondělí společnost WIFI Czech Republic. Na českém trhu působí přes 4,5 tisíce rakouských investorů.

V Česku dlouhodobě chybí vzdělaní lidé v učňovských oborech. Je to především kvůli tomu, že tu panuje mylná představa o tom, že lidé s maturitou si vydělají více, Foto:SXC

V Česku dlouhodobě chybí vzdělaní lidé v učňovských oborech. Je to především kvůli tomu, že tu panuje mylná představa o tom, že lidé s maturitou si vydělají více, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Interní analýzy rakouské hospodářské komory týkající se situace kvalifikovanosti pracovníků na českém trhu ukazují na znepokojivý trend. Až dvě třetiny všech rakouských firem působících v Čechách musí své zaměstnance draze a mnohokrát i opakovaně rekvalifikovat, protože si z předchozího učňovského studia přináší pro výkon povolání nedostatečnou výbavu.

"Již delší dobu zaznamenáváme alarmující zprávy z prostředí rakouských firem. Tyto společnosti si stěžují, že v Česku nenachází zaměstnance s potřebnou kvalifikací," upozorňuje na špatnou situaci na českém pracovním trhu Martina Honsová z pobočky vzdělávací agentury rakouské hospodářské komory WIFI.

Podle jejích slov je pravděpodobné, že pokud se situace během následujících let nezmění, přesunou se investorské aktivity rakouské firmy na východ, kde v současné době uskutečňují reformy učňovského školství.

"V Česku dlouhodobě chybí vzdělaní lidé v učňovských oborech. Je to především kvůli tomu, že tu panuje mylná představa o tom, že lidé s maturitou si vydělají více. Opak je však pravdou," tvrdí ředitel české pobočky rakouské vzdělávací agentury hospodářské komory WIFI Tomáš Zdechovský s tím, že dobří řemeslníci si podle něho dokážou často vydělat až dvojnásobek průměrné mzdy.

Jan Soukup | MED

Tagy: Rakousko investice odchod investori