Klaus podepsal zákony umožňující vydat dluhopisy na pokrytí deficitu

22. 3. 2010 – 17:31 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Klaus podepsal zákony umožňující vydat dluhopisy na pokrytí deficitu
Státní dluhopisy by měly pokrýt deficit veřejných financí, Foto:Hrad | zdroj: NašePeníze.cz

PRAHA (MEDIAFAX) - Prezident Václav Klaus podepsal v pondělí zákony umožňující vydat dluhopisy za 167 miliard korun na pokrytí rozpočtového deficitu. O podpisu informoval tiskový odbor prezidentské kanceláře.

Za minulý rok tak budou vydány dluhopisy v hodnotě 14 miliard korun, za letošní rok bude objem dluhopisů ve výši 153 miliard korun. Dostupné budou prostřednictvím takzvaných primárních aukcí. Splaceny by měly být za 55 let, jen ve výjimečných případech je stát zpětně odkoupí dříve. Občané s nimi ovšem mohou volně obchodovat na trzích.

Dluhopisy budou vydány na základě schválení komplexního balíčku zákonu. V rámci nich si Janota vyžádal také formální souhlas senátorů se změnou rozpočtu ještě za minulý rok.

Pokud by se dluhopisy nevydaly, neměl by stát na konci roku dostatek financí například na vyplácení důchodových dávek nebo výplatu pro státní úředníky. Kvůli finanční krizi a menšímu objemu prostředků, který byl vybrán z daní podnikajících osob a odvodu pojistného, vypadlo ze státního rozpočtu nejméně 160 miliard korun a ty je potřeba právě prostřednictvím dluhopisů dorovnat.

Státní dluh ČR dosáhne na konci tohoto roku podle ministra financí Eduarda Janoty více než jednoho bilionu a 300 miliard korun.

(Mediafax)

Kam dál?

- Daně, státní dluh a cesta z krize - Co nás čeká po volbách když vyhraje levice, nebo pravice

- Politici můžou za 83 procent dluhu ČR, škodí víc než světová krize

- Zadlužení státu bude mít dopad na životní úroveň, začínají si uvědomovat lidé

- Snižování zadlužení: Připravme se na 6 hubených let

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,400
USD 22,390 22,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články