Koho zasáhla stávka nejvíce? Obyčejné lidi, nebo papaláše?

- Politika autor: Redakce NašePeníze.cz

Čtvrteční stávka kterou organizovali odborové svazy jako protest proti vládním reformám se více, či méně dotkla každého z nás. Koho však zasáhla nejvíce? Politiky - vládu proti kterým byla namířena, nebo jen obyčejné lidi?

Klaus doufá, že odbory teď na nějaký čas na stávkování zapomenou. FotoCMKOS

Klaus doufá, že odbory teď na nějaký čas na stávkování zapomenou. FotoCMKOS , zdroj: NašePeníze.cz

Stávku v dopravě svolaly odbory na protest proti vládním reformám Ve čtvrtek se na 24 hodin zastavila v celé České republice železniční doprava a omezil se provoz městské dopravy v Praze a Brně, dále v Ústí nad Labem, Olomouci, Havířově a také v Bruntále či Krnově.

TIP: Jak hodnotí stávku jednotlivé politické špičky?

Jediným ústupkem ze strany stávkujících bylo zrušení blokád hlavních příjezdových komunikací do Prahy. Místo nich se konal od 9.00 mítink na pražském Palackého náměstí a pochod metropolí se zastávkami před ministerstvem financí a Úřadem vlády.

Čtvrteční protesty mají podle šéfa Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka jednoho vítěze, a tím jsou odborové svazy sdružené v dopravě, především železničáři. Dufek však zároveň připustil, že na mítinku odborářů na Palackého náměstí v Praze byla slabší účast, než předpokládal.

"Jsme velmi spokojeni, že v Praze nedošlo k žádnému dopravnímu kolapsu," ohodnotil stávku odborů pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Ocenil, že mnozí Pražané využili ve čtvrtek ráno k dopravě do zaměstnání kolo. Cyklistická doprava stoupla v metropoli oproti běžným dnům desetinásobně.

<%Anketa269%>

Po slovech premiéra Petra Nečase (ODS), že stávka nic nevyřešila, cítí dle vyjádření odboráři povinnost udělat další akce.

"Čtvrteční stávka v dopravě zasáhla obyčejné lidi, nikoliv papaláše, jak odboroví bossové předpokládali." Uvedl prezident Václav Klaus v pátek při prezentace sborníku Festschrift Václavu Klausovi, který vydává při příležitosti prezidentova životního jubilea nakladatelství Fragment.

"Trefa mířila úplně někam jinam," řekl Klaus a dodal: "Papaláši si dojeli kamkoli".

Klaus doufá, že odbory teď na nějaký čas na stávkování zapomenou.

Tagy: stávka ekonomika peníze odbory vaclav klaus Klaus