Kolik musíte ušetřit, aby se vyplatila změna dodavatele energií?

- Energie autor: Redakce NašePeníze.cz

Ke změně svého dodavatele elektřiny nebo plynu by většinu občanů České republiky přiměla zejména finanční úspora. Zajímavé jim přitom připadá ušetřit nejméně jeden až pět tisíc korun ročně, vyplývá to z úterních informací analytického střediska EnergetickaPoradna.

O změně dodavatele uvažuje v současné chvíli 11 procent dotázaných., Foto:SXC

O změně dodavatele uvažuje v současné chvíli 11 procent dotázaných., Foto:SXC,zdroj: NašePeníze.cz

"Více než 70 procent dotázaných odebírá elektřinu od dominantního dodavatele v regionu, kterým je společnost ČEZ. V případě plynu zůstává u dominantního dodavatele, společnosti RWE, na 60 procent domácností," uvedla Jana Poncarová, obchodní ředitelka poradny.

Průzkum společnosti zároveň ukázal, že povědomí o alternativních dodavatelích energie nebylo mezi dotazovanými příliš velké, když si jen každý třetí vzpomněl na alespoň jednoho z menších obchodníků s energiemi.

TIP: Jak změnit dodavatele elektřiny nebo plynu v několika krocích

O změně dodavatele uvažuje v současné chvíli 11 procent dotázaných.

Podle jiného průzkumu zpracovaného agenturou ppm factum research je přitom největší bariérou ohledně změny dodavatele nedůvěra lidí v alternativní obchodníky.

<%Anketa165%>

Na trhu v současné době působí na 40 dodavatelů. "Jsou mezi nimi i slušní obchodníci, kteří mají férové obchodní podmínky a vstřícný přístup k zákazníkům. Na změnu dodavatele má každý odběratel ze zákona právo bezplatně jednou za půl roku," zakončila téma analytička EnergetickéPoradny.cz Michaela Vinšová s tím, že podle údajů Operátorů trhu s elektřinou změnilo loni dodavatele elektřiny přes 383 tisíc domácností, což je asi o osm tisíc více než v roce 2011.

Jan Soukup | MED