Kolik nás stojí zdraví? Platíme čím dál více

16. 5. 2013 – 10:17 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kolik nás stojí zdraví? Platíme čím dál více
Náklady domácností na zdravotní péči se od roku 2008 pohybují nad hranicí 40 miliard korun. Lidé platí z vlastní kapsy především léky, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zdravotní péče v České republice se sice převážně hradí ze zdravotního pojištění, přesto od roku 2005 rapidně narostly přímé platby domácností za léčbu. Platby, které dříve byly spíše doplňkovým zdrojem financování léčby, narostly o 83 procent, uvedla Vladimíra Kalnická z Českého statistického úřadu.

V roce 2005 představovaly celkové výdaje na zdravotní péči 219 miliard korun, z toho podíl domácností činil 23 miliard korun.

O šest let později se výdaje pohybovaly těsně pod hranicí 290 miliard korun, z rodinných rozpočtů lidé přispěli částkou 42 miliard korun. "Výdaje domácností tedy za šest let vzrostly o více než čtyři pětiny, což je nejvíce ze všech finančních zdrojů. Pro porovnání u zdravotních pojišťoven byl zaznamenán ve stejném časovém období nárůst o méně než jednu třetinu (31 procent)," doplnila Kalnická.

Za co nejvíce platíme?

Náklady domácností na zdravotní péči se od roku 2008 pohybují nad hranicí 40 miliard korun. Lidé platí z vlastní kapsy především léky, ať už se jedná o doplatky za medikamenty na předpis nebo plně hradí volně prodejné léky. Zásah do rodinného rozpočtu představují i příplatky u stomatologů, poplatky za potvrzení pro řidičský či zbrojní průkaz nebo vstupní vyšetření do zaměstnání, platby za nadstandardní výkony a služby a v neposlední řadě kosmetické operace.

V roce 2011 výdaje Čechů na léky na předpis přesáhly částku devět miliard korun. Výdaje za volně prodejné léky se od roku 2009 postupně zvyšují. Při posledním průzkumu z roku 2011 byl zaznamenán nárůst výdajů za léky bez receptu téměř o jednu třetinu.

Regulační poplatky

Od ledna 2008 začali pacienti nově hradit zdravotnickým zařízením regulační poplatky, které se tak staly nedílnou součástí přímých výdajů domácností. Za regulační poplatky v roce 2011 vydaly domácnosti 5,25 miliardy korun, což bylo nejméně od jejich zavedení, ačkoliv se některé poplatky zvýšily.

Poplatky za položku na receptu, resp. za předepsané léčivé přípravky či potraviny pro lékařské účely, tvořily téměř polovinu (2,46 miliardy korun) ze všech poplatků. Návštěva u lékaře Čechy stála 1,37 miliardy korun. Za poplatky za hospitalizaci v nemocnici popřípadě ústavní a lázeňskou péči vydali Češi ze svých peněženek 1,24 miliardy korun a za pohotovost 180 miliónů korun.

Výše poplatků za položku na receptu a za využití pohotovostních služeb poklesla o šest až sedm procent. Meziroční srovnání ukazuje desetiprocentní pokles výdajů za návštěvu lékaře. Od zavedení regulačních poplatků v roce 2008 se celková výše regulačního poplatku za návštěvu lékaře snížila o 31 procent a dosáhla zatím svého historického minima.

Ženy zaplatí více než muži

V roce 2011 platili lidé u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun (později 100 korun) a za pohotovost 90 korun. Vyšší poplatky připadají na ženy (581 korun na osobu a rok) než na muže (433 korun). Týká se to téměř všech druhů regulačních poplatků, pouze v případě poplatku za pohotovost jsou průměrné částky vyrovnané.

František Bůžek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články