Kolik si spořit na důchod? Šetří půlka lidí, ale většinou málo

2. 9. 2010 – 21:46 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kolik si spořit na důchod? Šetří půlka lidí, ale většinou málo
Vyšší částky spoří lidé v předdůchodovém věku, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Více než polovina Čechů (52 procent) si v současné době spoří na stáří, většinou však odkládají maximálně tisíc korun měsíčně, což na udržení stávající životní úrovně stačit nebude.

Vyplývá to z průzkumu Češi a spoření na stáří, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnila ČSOB.

Ještě více lidí (55 procent) je přesvědčeno, že by je měl ve stáří zabezpečit stát. "Překvapilo nás, jak moc je v lidech zakořeněno přesvědčení, že by je stát měl zaopatřit i v důchodovém věku. Naštěstí je zřejmé, že si lidé čím dál víc uvědomují dlouhodobou neudržitelnost tohoto stavu a sami již spoří. Přesto vzhledem k demografickému vývoji a stavu veřejných financí čeká politiky i finanční ústavy velká práce, aby postoj Čechů ke spoření na stáří v návaznosti na nezbytnou penzijní reformu změnili," komentoval výsledky průzkumu člen představenstva ČSOB a vrchní ředitel distribuce Petr Hutla.

 

Spočítejte si:

- Starobní důchod od státu,

- Kolik si naspoříte na stáří: Penzijní připojištění

 

Naopak necelá třetina (31 procent) respondentů si uvědomuje, že zachování životní úrovně ve stáří je na nich samotných. Tři čtvrtiny z nich považují za vhodný způsob spoření na stáří penzijní připojištění, 40 procent se kloní k životnímu pojištění.

 

<%Anketa6%>

 

Kolik měsíčně vám staří v důchodu?

 

Přestože si na penzi spoří už více než polovina Čechů, většina měsíčně ukládá příliš málo. "Jako sumu, se kterou by v důchodovém věku vystačili, lidé nejčastěji v průzkumu uváděli 15 až 20 tisíc korun měsíčně. Například pětatřicetiletý muž by v důchodu vyšel s částkou 17 500 korun. Při současné průměrné penzi 10 065 korun by tedy musel naspořit další příjem ve výši 7 435 korun měsíčně. V současnosti si ale takový člověk v průměru střádá pouze 806 korun měsíčně, což mu po nástupu do důchodu ze spoření zajistí 2 727 korun měsíčně. K dosažení cílové částky 17 500 korun by musel pravidelně střádat 2 457 Kč, což k penzi přinese kýžených 7 435 korun navíc," vysvětlil Hutla.

 

TIP: Vláda zpomalí růst důchodů - o kolik důchodci přijdou?

 

Obecně si vyšší částky spoří lidé v předdůchodovém věku. S vyšším věkem roste i skromnost respondentů, tedy jejich představa o optimálním důchodu. Patrný je i rozdíl mezi vesnicemi a velkými městy, ve kterých mají lidé vyšší nároky. Z průzkumu také vyplynulo, že na stáří nejméně spoří mladí lidé, obyvatelé vesnic a lidé s příjmem do 15 tisíc korun. Jen 22 procent ale uvádí jako důvod, proč nespoří nebo spoří málo, nedostatek financí. Bohatší lidé zase spoří na jiné věci než na stáří a také si oproti ostatním skupinám chtějí nejvíce užívat života v přítomnosti. Čtvrtina Čechů (23 procent) je přesvědčena, že na stáří by si měli začít spořit už od 18 let, 34 procent respondentů se domnívá, že stačí začít až ve 30 letech.

-Filip Sušanka, Mediafax

Kam dál?

- Nejlepší důchod: Nizozemskou penzi utrácet v Rakousku

- Průměrný starobní důchod je 10 065 korun, na jednoho důchodce platí 2,19 lidí

- Spoření na důchod si většina Čechů podle průzkumu nemůže dovolit

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,870 23,050
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články