Komerční banka chce nezákonně od svých klientů kopie daňových přiznání

2. 5. 2007 – 5:55 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Komerční banka chce nezákonně od svých klientů kopie daňových přiznání
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Zaměstnanci poboček Komerční banky mají přikázáno z ústředí, aby od svých klientů žádali kopie daňových přiznání. Upozornil na to server Aktuálně.cz. Inspektoři Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) by v nejbližších dnech mohli začít šetřit právě to, jak banka nakládá s osobními údaji klientů, uvedl Aktuálně.cz. Pobočka Komerční banky tuto praxi potvrzuje, centrála oficiálně popírá.

Stížnost na Komerční banku obdržel ÚOOÚ před třemi týdny. Podal ji klient z Hostivice u Prahy. Stížností se zabývá právník ÚOOÚ Richard Tuscany. „Shledal jsem, že by se v takovém případě jednalo o shromažďování osobních údajů nad rámec zákona o ochraně osobních údajů i nad rámec uložený bankám podle zákona o bankách,“ řekl pro Aktuálně.cz Tuscany. V dopise, který úřad zaslal stěžovateli, stojí, že by takové chování banky mohlo být v rozporu se zákonem.

Komerční Banka tuto praxi popírá. „Žádné takové nařízení neexistuje,“ řekla serveru mluvčí banky Romana Ondrůšková v době, kdy stížnost dorazila na ÚOOÚ. Praxi banky ale potvrdila ředitelka pobočky KB v Hostivici Monika Zajacová. „Ano, jde o doporučení z centrály,“ řekla. Prý to dělají v zájmu klientů, aby mohli zkvalitnit poskytované služby. „Navíc kopie daňových přiznání chtějí po klientech i ostatní banky,“ dodala. Požadování kopií daňových přiznání se nelíbí ani předsedovi ÚOOÚ Igoru Němcovi. „Daňové přiznání obsahuje velmi citlivé údaje. Jako hrom, když to řeknu takto lidově. Banka má právo požadovat různé údaje pokud je to účelné, ale v takovémto případě bych ten účel rád slyšel,“ řekl serveru Němec.

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články