Koncesionářské poplatky za mobilní telefony? Nesmysl!

18. 3. 2010 – 17:05 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Koncesionářské poplatky za mobilní telefony? Nesmysl!
Koncesionářské poplatky za mobilní telefony zatím nebudou, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Senát vrátil do Poslanecké sněmovny předlohou zákona o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání s pozměňovacím návrhem. Hrozilo totiž, že by se díky dalším poplatkům za mobilní telefony  zvýšila finanční zátěž na podnikatele v době krize.

"Obávám se, že by schválení takového zákona v původním znění umožnilo rozeslat Českému rozhlasu dva milióny dopisů fyzickým podnikajícím a právnickým osobám s jednoduchým sdělením: Pokud máte mobilní telefon, zřiďte trvalý příkaz na dalších 45 korun měsíčně. Jednoduchým výpočtem zjistíte, že ročně lze takto vybrat miliardu. Taková nová a neodůvodněná administrativní a ekonomická zátěž je nepřijatelná," zdůvodnil návrh na změnu zákona senátor Richard Svoboda, předkladatel pozměňovacího návrhu.

Novelu zákona, označovanou za pouhou povinnou transpozici unijního práva do českého právního systému, schválila Poslanecká sněmovna.

V obsáhlé diskusi senátoři upozornili na několik závažných změn nad rámec požadovaný Evropskou unií. Kromě diskutabilních nově schválených kontrolních a regulačních kompetencí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání kritizovali zejména pokus změnit zákon o rozhlasových a televizních poplatcích.

 

<%Anketa73%>

 

Jeho záměrem bylo uložit všem českým právnickým subjektům i fyzickým podnikajícím osobám platbu těchto poplatků z jednoho mobilního telefonu. Senátor Svoboda předložil pozměňovací návrh, který vybírání takových poplatků z mobilních telekomunikačních zařízení znemožňuje.

Vyslovil se, že přijetí zákona v původním znění by otevřelo cestu pro další administrativní a ekonomickou zátěž až dvou miliónů potenciálních plátců.

 

Kam dál?

- Koncesionářské poplatky lidem vadí, chtějí je zrušit

- Jak ušetřit za mobilní volání? Poduste svého operátora

- Internet a mobilní telefony - digitální technologie mají vyvést Evropu z krize

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,870 23,050
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články