Končící krize je šance k rozletu pro firmy, nebo začátek podnikání

17. 7. 2011 – 8:13 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Končící krize je šance k rozletu pro firmy, nebo začátek podnikání
Máte nápad, ale chybí vám peníze? Oslovte venture kapitálový fond, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zpomalení české ekonomiky, které již nyní postupně odeznívá, přivedlo mnohé podnikatele na rozcestí. Řeší problémy způsobené poklesem odbytu, přemýšlí, kam by měl jejich byznys směřovat. Jednoho jmenovatele má většina firem společného, a tím je potřeba kapitálu.

Ať chtějí dále růst nebo se jen plánují po náročném období stabilizovat, finance jsou v každém případě potřeba. První kroky majitelů firem většinou povedou do banky pro úvěr. To ale není jediný způsob, jak získat finance, nyní přichází doba alternativních zdrojů financování.

Majitelé malých a středních podniků využívají často pouze jeden způsob financování podniku, a to je bankovní úvěr. „Situace se oproti dobám minulým změnila a podnikatelé už znají různé typy úvěrů vhodné pro různé situace. Dříve všichni chtěli provozní úvěr, ze kterého pak financovali naprosto všechno. Dnes umí financování lépe strukturovat,“ říká Václav Štětina, ředitel korporátního bankovnictví z Raiffeisenbank. Bankovní úvěr je však stále forma cizího kapitálu, na kterou čeští podnikatelé nejčastěji spoléhají.

Ne všechny firmy jsou ale pro banky vhodným kandidátem. Některé mohou být příliš malé, jiné zase nemají dostatečně dlouhou historii nebo podnikají v oboru, který právě zažívá útlum. Úvěrovat takové podniky, může být pro banku rizikové. To však nemusí neznamenat konec plánů.

Kromě bankovních úvěrů existují také alternativní zdroje financování. Každý z nich se hodí pro různě velké společnosti v různých fázích rozvoje. Podnikatel, který vlastní větší již fungující společnost, může část svého podílu prodat investorovi, např. private equity fondu (fondu soukromého kapitálu). Začínající podnikatel s dobrým nápadem, který potřebuje kapitál na rozjezd, může svou firmu upsat na polskou burzu New Connect, nebo může oslovit venture kapitálové fondy (nebo-li fondy rozvojového kapitálu).     

Pro peníze do Polska

Pro vstup na burzu je moje firma moc malá – říkají si majitelé malých a středních společností a mají částečně pravdu. Průměrná velikost emise na pražské burze cenných papírů je 2,1 miliardy korun. Nicméně kromě hlavních trhů, existují i trhy vedlejší a alternativní. Pokud se zaměříme na alternativní, které jsou určeny právě pro tyto menší a střední spolčenosti, tak zjistíme, že jsou v Evropě dva, londýnský AIM (Alternative Investment Market) a varšavský New Connect (NC). Druhý jmenovaný je pro české firmy vhodnější a to nejenom z pohledu poplatků, které jsou několika násobně nižší než v Londýně ale také z důvodu regionální blízkosti a zájmu polských investorů o české společnosti.

Vstup na NC ale není vhodný pro každou společnost, která potřebuje peníze. „Nejedná se o masový produkt. Tento trh je určen podnikatelům, kteří to myslí vážně a dívají se dopředu a hlavně přicházejí s něčím novým, inovativním, něčím, co oživí jejich stávající business nebo nastartuje business úplně nový. Věřím, že takových je v České republice celá řada a pouze hledají zdroje pro jejich realizaci,“ říká Marek Tichý z Raiffeisenbank. Na polském vedlejším trhu tedy můžete najít malé a střední společnosti s potřebou růstového kapitálu. Průměrná velikost emise dosahuje milion eur, některé firmy však po investorech chtějí i méně než onen milion. NC je také vhodný pro začínající společnosti s inovativním potenciálem nebo také pro společnosti, které mají založený byznys na nehmotných aktivech.

Od roku 2007, kdy NC funguje, na něj vstoupilo 197 společností, z čehož tři byly z České republiky. Peníze investorů, kteří vyhledávají tento typ investic, jsou ale nyní pro české společnosti dostupnější, díky prvnímu českému autorizovanému poradci – Raiffeisenbank. Služby autorizovaného poradce jsou pro vstup na tento alternativní trh nezbytné, jejich úkolem je provést podnikatele celým procesem a minimalizovat rizika s ním spojeným. „Prvním krokem je návrh vhodné struktury celé transakce a příprava všech dokumentů a žádostí, které jsou ze strany trhu a investorů vyžadovány. Banka poté osloví potenciální investory a umístí akcie na trh, vše završí zhruba roční fáze dohledu nad společností včetně potřebného školení a konzultací,“ popisuje proces Marek Tichý ředitel oddělení Corporate Finance společnosti Raiffeisenbank.

Slovníček

Private equity – fond soukromého kapitálu

Venture capital – fond rozvojového kapitálu

Start-up – začínající podnik

Máte nápad, ale chybí vám peníze? Oslovte venture kapitálový fond

Venture kapitálové investice se týkají společností v ranější fázi rozvoje, které potřebují počáteční nebo rozvojový kapitál pro zahájení činnosti, expanzi či růst. Investor tak umožňuje menším společnostem s předpokladem rozvoje stát se velkým hráčem na trhu. Venture kapitál je střednědobou investicí, investor se ve společnosti pohybuje většinou 3 až 5 let, ale může i déle. Kromě specializovaných fondů můžete oslovit i jednotlivce, tzv. Business angels. Znáte je např. z pořadu Den D, který vysílá Česká televize.

Pomocná ruka private equity

Další alternativou jsou  private equity fondy. Ty jsou na rozdíl od New Connectu nebo venture kapitálových fondů vhodné spíše pro větší a již etablované společnosti. Private equity (PE) investice mohou využít zejména firmy, které mají ambici a potenciál rozvíjet se organicky nebo pomocí akvizic, ať už na domácím trhu nebo do zahraničí.  

Narozdíl od bankovního financování PE investor investuje kapitál do firmy a získává tak podíl na základním kapitálu. I když by se dalo říci, že  private equity není u podnikatelů v České republice tak často používaný zdroj financováni jako v západní Evropě nebo v USA, za posledních více než 15 let u nás private equity fondy úspěšně investovali do několika desítek firem (např. CCS, Český mobil, Avast, Hamé a mnoha dalších).

PE investoři se však nespokojí jen tak s každou společností. „Základním předpokladem pro investici je, aby se jednalo o společnost s výrobkem nebo službou, která má určitou konkurenční výhodu a potenciál dalšího růstu. Majitelé by měli mít vůli a chuť společnost dále rozvíjet společně a být si vědomi, že private equity investor se stává jejich partnerem, s kterým svých cílů dokáží dosáhnout snadněji a rychleji,“ říká Michal Aron z Advent International.

-Více na Profit.cz

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.9.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,580 24,680
USD 25,120 25,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články