Korunu oslabuje špatný vývoj koronavirové epidemie

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Koruna k oběma hlavním světovým měnám oslabila, oproti euru ztratila od úterý 15 haléřů a dnes kolem 17:00 se obchodovala za 26,02 Kč/EUR. Bylo to poprvé od začátku února, kdy česká měna uzavřela nad 26 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna oslabila o 18 haléřů na 21,46 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek , zdroj: Profimedia

Důvodem oslabení koruny je nepříznivý vývoj koronavirové epidemie v Česku, uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler. To odsouvá možnost zvýšení úrokových sazeb centrální bankou ve druhém čtvrtletí letošního roku spíše do říše snů, dodal Gürtler.

Mimo horšící se koronavirovou situaci a diskuse ohledně dalšího možného zpřísnění tuzemských protiepidemických opatření se podle něj na slabší koruně podepsalo také dnešní oslabení eura k dolaru.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes označil situaci kolem šíření nemoci covid-19 v Česku za "extrémně vážnou". Avizoval zpřísnění protiepidemických opatření, která by se mohla blížit těm z loňského jara. Tehdy se koruna propadla na dohled k 28 Kč/EUR, připomněli ekonomové společnosti Next Finance Markéta Šichtařová a Jiří Cihlář.

"Tak zlé to nyní nebude. Pro nejbližší dny je stropem pro korunu hladina 26,50 CZK/EUR," odhadují Šichtařová s Cihlářem.

Tagy: domácí ekonomika Kurz koruny

Zdroje: ČTK