Korupce nezmizí, slibům politiků o skoncování s korupcí nikdo nevěří

16. 3. 2010 – 6:23 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Korupce nezmizí, slibům politiků o skoncování s korupcí nikdo nevěří
Korupce je poroblém a politici jen slibujů, myslí si lidé. Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Korupci, která je v českých médiích nejčastěji zmiňována v souvislosti se státními zakázkami a naší politickou scénou, vnímá absolutní většina obyvatel jako závažný problém. Slibům politiků, kteří v předvolebních kampaních hovoří o skoncování s korupcí, nevěří téměř absolutní většina lidí. Vyplývá to z průzkumu společnosti SANEP.

 

Korupce nikdy nezmizí

 

U drtivé většiny respondentů pak převládá alarmující přesvědčení, že politická korupce zasahuje i ta nejvyšší patra domácí politické scény a že k jejímu úplnému vymýcení nikdy nedojde. 

Jako závažný problém vnímá korupci domácího politického prostředí, kterou lze definovat jako zneužití svěřených pravomocí za účelem soukromého obohacování, 97,4% dotázaných.

 

<%Anketa19%>

 

Politikům sliby věří jen minimum lidí

 

Politikům, kteří v předvolebních kláních slibují skoncování s korupcí, věří pouze 5,5% respondentů. S nedůvěrou k těmto slibům politiků o vymýcení korupce však přistupuje jednoznačně převažujících 92,9% dotázaných.

Tato alarmující, téměř stoprocentní nedůvěra ve sliby politiků, kteří v předvolebních kampaních hovoří o boji s korupcí, souvisí i s dalším výsledkem průzkumu. Podle názoru 96% respondentů totiž korupce zasahuje do nejvyšších pater české politiky. Je tedy pochopitelné, že pokud je podle většinového mínění korupce přímo spojena s vrcholnými představiteli naší politické scény, nelze očekávat důvěra k jejich slovům o boji s korupcí.

 

<%Anketa64%>

 

Za nereálné pak považuje vymýcení korupce z politického prostředí ČR 79,3% dotázaných. Tento drtivě většinový názor je podmíněn zejména řadou mediálních kauz, které se týkají řady podivných, neprůhledných a mnohdy pro stát nevýhodných státních zakázek.
 

Kam dál?

- Korupce je v česku normální, zvlášť mezi úředníky a v politice

- Firmy: Získat veřejnou zakázku bez úplatku nejde

- Protikorupční balíček umožní zastavit trestní stíhání výměnou za svědectví

- Trasportéry Pandur a kauza kolem nich se zametou pod koberec, myslí si lidé

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články