Koupit byt můžete i hluboko pod tržní hodnotou. Jak na to?

7. 10. 2009 – 9:14 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Koupit byt můžete i hluboko pod tržní hodnotou. Jak na to?
Koupit byt můžete i hluboko pod tržní hodnotou. Jak na to?, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Chystáte se pořídit byt a dále ho pronajímat, nebo obývat? Každý investor-pronajímatel ví, že základní podmínkou pro ziskovost celého pronájmu je výhodná kupní cena. Výše nájemného je totiž daná poptávkou a trhem: Podle stáří, polohy a vybavenosti bytu je možné nájemné zvyšovat či snižovat. Pokud ale pronajímatel nabízí byt srovnatelný se sousedním, bude to právě nabídka a poptávka, která určí, kolik si může za pronájem účtovat.


Koupí-li tedy byt za standardní (a tedy plnou) cenu, bude dosahovat určité návratnosti své investice. Mnohem vyšší návratnost ale získá ten, kdo koupí ten samý byt levněji.

- Příspěvek na nájem od státu dostanete jen pokud máte malý byt
- Investice do bytu: Jak nepropásnout správnou chvíli pro prodej bytu

Všichni chytří investoři proto hledají tzv. podhodnocené nemovitosti: Ty, které mají vyšší hodnotu, než kolik za ně prodávající požaduje. A vědí, že když se jim podaří takový byt nebo nemovitost najít a levně koupit, nemusí se potom tolik bát o výši nájemného. Výhodný nákup jim totiž zajistí ziskovost investice dopředu.

Otázka ale přirozeně zní: Kde najít byty a nemovitosti, které se prodávají „pod cenou?“

Protože nízkou prodejní cenu najdeme většinou tam, kde prodávající potřebuje peníze rychle, výhodným místem pro hledání a nákup bytů jsou exekutorské dražby.

- Kupujete byt? Ověřte si komu opravdu patří!
- Vyplatí se pronajímat byt? Někdy je lepší ho prodat!
- Reality: Některé lokality si drží cenu i přes propad realitního trhu
- Pořídit dětem byt můžete i zadarmo, zaplatí ho někdo jiný

Exekutoři dříve zveřejňovali dražby pouze na svých individuálních stránkách a hledání nemovitostí prodávaných v soukromých dražbách bylo proto vždy časově náročné.

 

To se ale nyní změnilo...

 

Exekutorská komora ČR zprovoznila ostrý provoz tzv. „Portálu dražeb“. A na adrese www.portaldrazeb.cz je nyní k dispozici aktuální přehled dražeb nemovitostí prováděných exekutory podle exekučního řádu.

Chcete-li se tedy na jednom místě a zdarma dozvědět vše o exekučních dražbách, najdete zde nejen popis nemovitosti, ale i informaci o místě a termínu dražby a vyvolávací ceně.

Byt či jinou nemovitost můžete vyhledávat podle termínu dražby, druhu nemovitosti, podle ceny a nebo podle regionu.

Při spuštění portálu bylo v databázi evidováno přes 500 dražeb a další budou přibývat. Dalším krokem bude také rozšíření portálu o dražby movitých věcí, tj. automobilů, spotřební elektroniky a podobně.

Soudní exekutoři zatím nemají zákonnou povinnost dražby na Portálu dražeb zveřejňovat, to se ale koncem roku 2009 změní a na portálu budou dostupné informace o všech dražbách, které provádějí.

Vyvolávací cena nemovitostí dražených soudními exekutory činí ze zákona dvě třetiny ceny zjištěné znaleckým posudkem. V případě neúspěšného prvního kola dražby se pro další kolo snižuje vyvolávací cena na polovinu původní ceny zjištěné znalcem.

Samotná skutečnost, že vyvolávací cena nemovitosti činí dvě třetiny její hodnoty, přirozeně neznamená, že se za tuto cenu také prodá. Pokud ale budete dražby sledovat a navštěvovat, rychle zjistíte, že lidská pohodlnost je vaším spojencem. Na dražby totiž nechodí takové davy, jak by se mohlo zdát. A nákup bytu za dvoutřetinovou (nebo poloviční) cenu je potom skutečně možný.


Komerční sdělení:
Domy, byty a pozemky najdete na serveru HledámReality.cz


 

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články