Kouření v autech? Zákaz!

2. 6. 2016 – 0:00 | nasepenize | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kouření v autech? Zákaz!
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Lékaři se stále větším překvapením a nevolí konstatují: v Rakousku, Německu nebo v Čechách ještě stále není zakázáno kouřit v autě, kde jsou děti. Přitom je zjevné, že pro ně je pobyt ve voze, kde se kouří, totéž, jako by seděly v zakouřené restauraci. To je třeba změnit uvádí automobilový klub (ÚAMK).

Jako to například udělali v Itálii. V této jihoevropské zemi zákonodárci rozhodli o zákazu kouření v autech, v němž jsou děti a těhotné ženy. Ve Francii o zavedení podobného pravidla jednají. Stejně tak je tomu v některých skandinávských zemích a Nizozemsku. Také v Polsku a Irsku budou o tomto tématu odborníci a zákonodárci v nejbližší době diskutovat.

Ale vraťme se do Itálie, která je zatím aktuálně poslední evropskou zemí, jenž takovéto rozhodnutí přijala. Zde od února platí zákaz kouření v autě, kde je těhotná žena nebo nezletilé dítě. Pokuty za nedodržení tohoto předpisu jsou rozděleny na dvě věkové kategorie dětí v automobilu – do 12. let a nad touto věkovou hranicí. V případě, že jde o mladší děti, je výše pokuty náležitě vysoká: od 500 do 5000 eur. Pokud se jedná o chlapce nebo děvče 12 až 17 let ve vozidle, následuje nižší, přesto výrazný postih: 250 až 2500 eur.

Připomeňme ještě, že postihy čekají řidiče za kouření v přítomnosti nezletilých v autě i ve Velké Británii. Za porušení tohoto předpisu je pokuta 50 liber (asi 65 eur). Netýká se to jízdy v kabrioletech.

Další zemí, která zřejmě jako první v Evropě přijala odpovídající zákony chránící děti, je Řecko. Zákaz kouření platí, pokud jsou přítomny děti do 12 let. Jinak hrozí pokuta až 1500 eur. V případě, že řidič nebo cestující kouří v prostředku veřejné dopravy, za přítomnosti dětí mladších 12. let, je postih nejvyšší. Trest činí: zákaz řízení po dobu jednoho měsíce a postih ve výši až 3000 eur.

Evropským státem, který rovněž postihuje podobné chování, je i Kypr. Zákaz kouření se týká situace, kdy jsou přítomny osoby mladší 16. let. Sankce dosahuje až 85 euro.

ÚAMK se dlouhodobě zasazuje za to, aby se podobně řešila situace i u nás. Pokud ponecháme stranou fakt, že při zapalování cigarety a kouření se řidič nevěnuje dostatečně řízení, což je nebezpečné pro všechny účastníky dopravy, pak rozhodně není na místě ignorovat zdraví dětí. 

Zdroje:
ÚAMK

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články