Kraje začaly vyjednávat podmínky pro čerpání dotací z EU po roce 2013

3. 7. 2010 – 6:30 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kraje začaly vyjednávat podmínky pro čerpání dotací z EU po roce 2013
Kraje začaly vyjednávat podmínky pro čerpání dotazí z EU po roce 2013, foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

O čerpání finanční podpory z evropských zdrojů po roce 2013, kdy končí současné dotační období, jednal ve čtvrtek v Pardubicích Řídicí výbor regionů. Na ustavujícím jednání stanovili odborníci z krajů podmínky, které chtějí v Bruselu vyjednat pro české regiony, uvedl hejtman Pardubického kraje.  

„Máme k dispozici několik dokumentů, které naznačují budoucí směr kohezní politiky,“ uvedl ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod Zdeněk Semorád. „Provedeme kritické zhodnocení stávajícího období a připravíme stanoviska, jak budou vypadat možnosti a způsoby čerpání evropských fondů po roce 2013. 

Východiska by měla sloužit k dialogu s Evropskou komisí,“ doplnil jeho slova hejtman kraje Radko Martínek (ČSSD). Výbor chce dosáhnout v příštím období na úrovni nejméně 70 procent současného stavu. Pokud by objem finančních prostředků dosáhl této úrovně, neomezí to významně investiční možnosti regionů, což by považoval Martínek za výrazný úspěch.

Členové Řídicího výboru se dohodli, že zástupci krajů zpracují analýzy socioekonomického rozvoje svých regionů. Výstupy ukážou na hlavní prioritní oblasti po roce 2013. Integrovaný a územní přístup regionům vyhovuje, protože zohledňuje specifika jednotlivých krajů. Například pro Ostravsko je stěžejní životní prostředí, pro Pardubický kraj zase vybudovaní infrastruktury turistického ruchu. Příští zasedání výboru je plánováno na 19. října.

 

- Ivana Šlapajová, MediaFax -

 

Kam dál?

- O čtyři miliardy z EU mají největší zájem malé podniky

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,950 23,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články