Krize se dotkla i bohatých, hodně jich ubylo

9. 4. 2010 – 13:06 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Krize se dotkla i bohatých, hodně jich ubylo
Ekonomická krize způsobila globální pokles počtu bohatých lidí, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ve světě se snížil počet bohatých lidí, navíc jejich další nárůst může zkomplikovat obtížní přístup k financím. V pátek o tom informoval španělský deník El Mundo s odkazem na zprávu The Wealth Report 2010.

Finanční a ekonomická krize má velký vliv na počet bohatých lidí ve světě. Počet bohatých, kteří mají prostředky na investice ve výši jednoho milionu dolarů, což je okolo 745 tisíc eur, ve Španělsku poklesl o 18 procent na 97 tisíc lidí. "Pouze málo částí světa bylo nezasaženo snížením hodnoty aktiv, což bylo dáno vlivem globální recese", vysvětluje zmíněná zpráva.

Deník El Mundo uvedl, že španělský pokles počtu bohatých lidí, které bylo způsobeno splasknutím bubliny na trhu s nemovitostmi, není izolovaným případem. Ve Spojených státech amerických se snížil počet majetných lidí o 19 procent, zatímco ve Velké Británii o 21 procent. V rozvojových zemích byl tento trend podstatně nižší. V Brazílii klesl počet o devět procent, v Číně o 11 procent a konečně v Mexiku pouze o čtyři procenta.

Na druhou stranu, zpráva The Wealth Report 2010 nahlíží na budoucnost poměrně pozitivně. Počet majetných lidí by se měl opět rychle vyrovnat. Jediná obava je však spojená s přístupem ke kapitálu, což by mohlo ohrozit financování nových dohod. Podle zprávy je situace v této oblasti složitější v Evropě a Spojených státech amerických, než v Asii. "Kvůli tomu existuje možnost, že potencionální boháči ztratí příležitost investovat do projektů, a tedy nebudou moci být zahrnuti do této kategorie v letech 2010 a 2011," uzavřel El Mundo.

(Mediafax)

Kam dál?

- Bohatí se bojí nejistoty a výhry levice, která přinese další dluhy

- Ekonom Tomáš Sedláček: Aby mohlo být líp, musí být hůř

- 101 nejbohatších Čechů a Slováků má majetek až 700 mld. Kč

- Krize dopadla i na celebrity, některým podlomila kolena

- Milionářů je ve světě díky krizi méně a stále ubývají

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články