Krize v zemědělství? Dotace ve výši 500 milionů eur prý nestačí

21. 9. 2015 – 19:30 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Krize v zemědělství? Dotace ve výši 500 milionů eur prý nestačí
zdroj: freeimages.com

Balíček ve výši 500 milionů eur na podporu unijním zemědělcům, který Komise zveřejnila minulý týden, nemusí být dostatečný pro to, aby se zemědělci vyrovnali s klesajícími cenami. Poslanci Evropského parlamentu (EP) tak předvídají krizi v zemědělství.

Poslanci EP také vyzvali ke zlepšení nástrojů krizového řízení a k posílení pozice zemědělců v rámci dodavatelského řetězce. Dle některých poslanců by Komise měla krizi řešit okamžitým zvýšením intervenčních cen.

V reakci na obsah záchranného balíčku, který představil komisař Hogan, a na výsledky neformální Rady pro zemědělství konané v pondělí řada poslanců vyzvala k zavedení nových tržních opatření na zmírnění volatility cen a k dodatečné podpoře zemědělců při hledání nových zahraničních trhů.

Někteří poslanci ze současné krize vinili tržně orientované politiky a vyzvali k zavedení nástrojů na řízení dodávek, zejména v odvětví mléka. Jiní naopak trvali na strukturálních reformách, které by měly zjednodušit společnou zemědělskou politiku a posílit konkurenceschopnost unijních zemědělců na světových trzích. Další pak vyzvali k uvolnění 900 milionů eur, které byly vybrány ve formě pokut, na podporu zemědělců. Pokuty byly zaplaceny dříve zemědělci, jež překročili své kvóty v rámci v dubnu zrušeného mechanismu mléčných kvót.

Zdroje:
Evropský parlament

Kurzy

Kurzovní lístek: 3.12.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 23,110 23,230
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články