Krizový plán pro rok 2013: Zvýšit DPH, zásah do platů ve státní sféře i důchodů

11. 11. 2011 – 7:48 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Krizový plán pro rok 2013: Zvýšit DPH, zásah do platů ve státní sféře i důchodů
Nečas přiznává, že vláda bude muset pečlivě vážit, jak na jedné straně zabránit případnému prudkému nárůstu deficitu a na straně druhé příliš prudce neutlumit spotřebu domácností, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Domácnosti může napřesrok stihnout tvrdá rána. Po už schváleném růstu DPH od příštího roku a jeho dalším možném navýšení na 19 procent o rok později nelze vyloučit ještě větší utahování opasků. O možném krizovém scénáři informuje páteční Právo.

To by mohlo přijít například v podobě snižování platů ve státním sektoru a dost možná i zásahu do důchodů, třeba jejich zmrazení. Ačkoli politici nechtějí o chystaném krizovém scénáři podrobněji hovořit, prý aby nevyvolávali paniku, stále větší strašák možného ekonomického propadu už podle informací Práva přiměl vládu k úvahám o tvrdých postupech.

Premiér Petr Nečas (ODS) na dotaz Práva, zda může potvrdit možné zásahy do platů ve státní sféře a důchodů, odpověděl: „Nechci poukazovat na konkrétní opatření, ale za určitých okolností jisté omezení výdajů, které by odpovídalo stavu ekonomiky, to znamená tomu, že by byl její propad skutečně větší, nelze vyloučit. Ale specifikovat to je velmi předčasné.“

Konkrétní nechtěl být ani ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). „Teď musíme schválit státní rozpočet a pak podle lednové prognózy uvidíme, co dál,“ řekl Právu.

Platy státních zaměstnanců přitom už letos klesly o deset procent a příští rok mají zůstat na stejné úrovni. Také penzisti se v lednu nedočkají původně slibovaného zvýšení důchodů o 259 korun, ale dostanou přidáno jen 174 korun. Platy lidí, kteří jsou různým způsobem navázáni na státní rozpočet, tvoří docela tučné sousto. Například pro příští rok na ně rozpočet vydá 128,5 mld. korun.

A jaký malér by musel nastat, aby vláda byla nucena přistoupit k dalším úsporným opatřením v roce 2013? Nečas je přesvědčen, že pokud bude vývoj někde mezi jedním a minus dvěma procenty, pak by to nemuselo vyžadovat hlubší strukturální zásah do veřejných financí.

„Naopak pokles, který by odpovídal roku 2009, případně větší, by samozřejmě vyžadoval pečlivější národohospodářskou rozvahu,“ prohlásil premiér. V roce 2009 se ekonomika propadla o více než čtyři procenta.

Nečas přiznává, že vláda bude muset pečlivě vážit, jak na jedné straně zabránit případnému prudkému nárůstu deficitu a na straně druhé příliš prudce neutlumit spotřebu domácností, která v Česku tvoří polovinu hrubého domácího produktu.

Zvyšování přímých daní ale jeho vláda, nebo alespoň ODS a TOP 09, odmítá. „Každý kvalifikovaný ekonom vám řekne, že nechcete-li brzdit ekonomický růst, nebo prohlubovat pokles, je vždy výhodnější sáhnout po nepřímých daních,“ uvedl premiér.

 

 

 

-Petr Barták | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články