Které čerpací stanice letos šidily? Jsou tam i známá jména.

29. 12. 2017 – 9:50 | Auto-moto | red | Diskuze:

Které čerpací stanice letos šidily? Jsou tam i známá jména.
Ilustrační foto: Čerpací stanice - stojan | zdroj: freeimages.com

Prodejci pohonných hmot sice oproti loňskému roku nešidí v až tak velké míře, i přesto ale kontroloři z České obchodní inspekce (ČOI) udělili pokuty téměř dvacítce provozovatelů čerpacích stanic. Sankce přesahují 1,3 milionu korun.

Poctivost se vyplácí. Na šizení zákazníků letos doplatila téměř dvacítka čerpacích stanic a za vážnější prohřešky kontroloři z ČOI udělovali i statisícové pokuty.

Ta nejvyšší pokuta, kterou inspektoři letos udělili, byla 150 tisíc korun a dostaly ji celkem dvě společnosti. ZARIS v Holicích prodávala methylestery mastných kyselin (FAME, česky MEŘO – obchodní název BIODIESEL) nesplňující zákonem dané limity. Hodnota bodu vzplanutí byla 78 °C, nejnižší povolená je přitom 94,5 °C. Stejnou pokutu dostala i společnost Oil TEAM, která v Poličce prodávala motorovou naftu s bodem vzplanutí 44,5 °C. Požadavky normy jsou v tomto případě 53 °C.

Právě nízký bod vzplanutí u motorové nafty byl nejčastějším prohřeškem, který laboratorní expertízy u odebraných vzorků paliva odhalily. A že jsou někteří prodejci opravdu nepoučitelní, dokázaly kontroly třeba v obci Libouchec.

Čerpací stanice Agroservis dostala pokutu za letošní rok hned dvakrát. A obě sankce vyfasovala právě za bod vzplanutí pohonných hmot. Zatímco normy udávají minimální hranici 53 °C, na začátku roku inspektoři naměřili hodnotu o 28 °C nižší!

Podnikateli za to byla udělena pokuta ve výši 100 tisíc korun. Při další kontrole už byl rozdíl "jen" dva stupně. I tak se ale provozovatel sankci nevyhnul - byla vyčíslena na 40 tisíc korun.

Přehled pokutovaných čerpacích stanic

Zdroje:
MED, ČOI

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články