Které čerpací stanice letos šidily? Jsou tam i známá jména.

- Auto-moto autor: red

Prodejci pohonných hmot sice oproti loňskému roku nešidí v až tak velké míře, i přesto ale kontroloři z České obchodní inspekce (ČOI) udělili pokuty téměř dvacítce provozovatelů čerpacích stanic. Sankce přesahují 1,3 milionu korun.

Ilustrační foto: Čerpací stanice - stojan

Ilustrační foto: Čerpací stanice - stojan , zdroj: freeimages.com

Poctivost se vyplácí. Na šizení zákazníků letos doplatila téměř dvacítka čerpacích stanic a za vážnější prohřešky kontroloři z ČOI udělovali i statisícové pokuty.

Ta nejvyšší pokuta, kterou inspektoři letos udělili, byla 150 tisíc korun a dostaly ji celkem dvě společnosti. ZARIS v Holicích prodávala methylestery mastných kyselin (FAME, česky MEŘO – obchodní název BIODIESEL) nesplňující zákonem dané limity. Hodnota bodu vzplanutí byla 78 °C, nejnižší povolená je přitom 94,5 °C. Stejnou pokutu dostala i společnost Oil TEAM, která v Poličce prodávala motorovou naftu s bodem vzplanutí 44,5 °C. Požadavky normy jsou v tomto případě 53 °C.

Právě nízký bod vzplanutí u motorové nafty byl nejčastějším prohřeškem, který laboratorní expertízy u odebraných vzorků paliva odhalily. A že jsou někteří prodejci opravdu nepoučitelní, dokázaly kontroly třeba v obci Libouchec.

Čerpací stanice Agroservis dostala pokutu za letošní rok hned dvakrát. A obě sankce vyfasovala právě za bod vzplanutí pohonných hmot. Zatímco normy udávají minimální hranici 53 °C, na začátku roku inspektoři naměřili hodnotu o 28 °C nižší!

Podnikateli za to byla udělena pokuta ve výši 100 tisíc korun. Při další kontrole už byl rozdíl "jen" dva stupně. I tak se ale provozovatel sankci nevyhnul - byla vyčíslena na 40 tisíc korun.

Přehled pokutovaných čerpacích stanic

Tagy: benzín nafta kvalita pohonné hmoty čerpací stanice

Zdroje: MED,ČOI