Kupujete byt? Ověřte si komu opravdu patří!

25. 9. 2009 – 1:24 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kupujete byt? Ověřte si komu opravdu patří!
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Přestože máte v rukou list vlastnictví a v něm je napsáno, že byt, který kupujete, patří osobě, která vám jej prodává, musíte si ještě některé informace zkontrolovat. A hned vám vysvětlím, které to jsou. Prodej jakékoliv nemovitosti probíhá ve dvou fázích. Nejdříve se uzavře kupní smlouva, ve které se dojednají podrobnosti. A teprve potom následuje řízení před katastrálním úřadem.


Katastrálnímu úřadu předložíte kupní smlouvu a tzv. návrh na vklad vlastnického práva. A pokud budou ve smlouvě všechny údaje, které úřad potřebuje, toto právo nového vlastníka zapíše.

- Vyplatí se pronajímat byt? Někdy je lepší ho prodat!
- Reality: Některé lokality si drží cenu i přes propad realitního trhu
- Pořídit dětem byt můžete i zadarmo, zaplatí ho někdo jiný
- Jak pronajímat družstevní byt? Hlavně se vyhněte chybám!
- Jak nejlépe prodat byt? Máme pro vás pár tipů!

Důležitý je pro vás i fakt, že katastrální úřad smlouvu posuzuje pouze podle toho, zda obsahuje náležitosti, které má podle zákona obsahovat. Neposuzuje tedy platnost nebo férovost smlouvy, z těchto hledisek ji vůbec nezkoumá.

Můžete tedy sepsat smlouvu, která je špatná a pro vás jako kupujícího krajně nevýhodná, katastrální úřad se tím ale nebude vůbec zabývat.

Často se stává, že si své pochybení jedna ze stran uvědomí až po zavkladování nového vlastnického práva. Ale v takovém případě již nezbývá nic jiného, pokud nedojde k dohodě, než se o nápravu soudit.

Soud se v takovém případě může táhnout několik let a potom může vynést třeba i rozsudek, že kupní smlouva je od začátku neplatná. A v takovém případě se stává vlastníkem nemovitosti opět původní majitel.

Pokud tedy nějaký byt kupujeme, musíme si zkontrolovat, zda něco podobného nehrozí právě v našem případě. A k tomu, abychom to zjistili, musíme posoudit tzv. nabývací titul.

Nabývacím titulem jsou jednoduše listiny, na základě kterých se stala majitelem bytu osoba, která nám jej prodává. Jsou to například kupní smlouvy, darovací smlouvy nebo směnné smlouvy, potom to mohou být rozhodnutí vydaná v dědickém řízení, protokoly o veřejné dražbě, privatizační listiny, darovací smlouvy, kolaudační rozhodnutí atd.

Tyto dokumenty jsou uvedeny na listu vlastnictví a my bychom před koupí měli prodávajícího požádat, aby nám umožnil jejich prostudování. Pokud to neudělá, můžeme do nich nahlédnout přímo na katastrálním úřadě, kde bývá uložena jejich kopie.

Následný rozbor platnosti uzavřených smluv je už práce pro odborníka a proto také doporučujeme, aby při každém nákupu bytu asistoval právník. Nestačí totiž znát současnou právní úpravu, ale také tu, která platila v době, kdy současný vlastník byt získal.

Úkolem právníka je v tomto případě zjistit, zda jsou všechny převody a prodeje platné a zda je nelze nějakým způsobem zpětně napadnout. Hlavním úkolem je potvrdit, zda vlastnické právo skutečně přešlo na osobu, která nám byt prodává.

Prozkoumáním vlastnického práva a nabývacího titulu přirozeně nedosáhneme urovnání majetkových poměrů. Pouze tím odhalíme potenciální nebezpečí. Vlastnické právo se sice nepromlčuje a nic nebrání někomu, kdo má dojem, že byt patří jemu, aby na vás podal žalobu i po několika letech. Protože ale současně platí pravidlo, že tam, kde není žalobce, není ani soudce, nemusí k žádnému soudu nikdy dojít.

Chcete-li mít 100% jistotu, že byt bude a zůstane váš, doporučujeme v případě jakýchkoliv nejasností nebo problémů nabídku odmítnout. Zkušení investoři totiž vědí, že \"neopakovatelné příležitosti\" se každý měsíc opakují. A pokud tedy nekoupíte právě tento byt, o nic nepřijdete, protože brzy objevíte další.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 22,130 22,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články