Kurzové ztráty podnikatelů by mohlo kompenzovat ministerstvo formou záloh

2. 3. 2011 – 10:58 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kurzové ztráty podnikatelů by mohlo kompenzovat ministerstvo formou záloh
Ministerstvo navrhuje, aby se ze státního rozpočtu poskytovaly jen zálohy na hrazení případných kurzových ztrát, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo financí (MF) chce usnadnit čerpání peněz z evropských fondů a navrhuje změny v rozpočtových pravidlech. Zdroj obeznámený s jednáním kabinetu Mediafaxu ve středu sdělil, že vláda návrh ministra financí schválila.

Soubor novel příslušných zákonů navazuje na strategii zjednodušení administrace evropských fondů, kterou připravila ještě bývalá vláda Jana Fischera.

Materiál bývalé vlády počítal například s tím, že by se hranice, nad kterou je nutné provést schválení projektu MF, posunula ze současných 100 milionů korun na 500 milionů.

MF s tím však ve svém návrhu nepočítá a hranici posouvá na 200 milionů korun. Z připomínkového řízení k novele vyplynulo, že tato výše hranice bude vhodnější.

Dále mělo být umožněno, aby podnikatelům byly ze státního rozpočtu hrazeny ztráty, které způsobí kurzové rozdíly mezi korunou a eurem. Ministerstvo financí však upozornilo, že při mechanismu, který je pro výplatu těchto peněz použit, dochází nejen ke kurzovým ztrátám, ale zároveň i k ziskům, které plynou z vratek, jež zůstávají na korunových účtech.

Ministerstvo proto navrhuje, aby se ze státního rozpočtu poskytovaly jen zálohy na hrazení případných kurzových ztrát. Jinak by tyto ztráty měly být kompenzovány z kurzových zisků z vratek, které by zůstávaly na účtech Národního fondu.

Novela dále zpřesňuje různá porušení rozpočtové kázně či povoluje, aby projekt, u kterého se předpokládalo spolufinancování z rozpočtu Evropské unie, byl financován pouze ze státního rozpočtu.

Kromě zákona o rozpočtových pravidlech návrh mění i zákon o Nejvyšším kontrolním úřadu a některé další právní normy.

-Jiří Táborský | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články