Kužel: Zákoník práce by měl umožnit rychlé přijetí, ale i propuštění zaměstnance

4. 4. 2010 – 19:22 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kužel: Zákoník práce by měl umožnit rychlé přijetí, ale i propuštění zaměstnance
Nezaměstnanost podle odborníků ještě poroste, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Senátor a předseda ČMKOS Milan Štěch (ČSSD) očekává, že nezaměstnanost letos ještě mírně poroste. Petr Kužel (ODS) z Hospodářské komory ČR v diskusním pořadu Partie televize Prima v neděli dodal, že nezaměstnanost klesne pravděpodobně až na konci roku.

Oba se shodli, že vláda či určitá politická strana může mít na vývoj nezaměstnanosti pouze okrajový vliv. Podle jejich názoru je nutné zaměřit se hlavně na stabilitu ekonomického prostředí. "Je proto důležité, aby volby dopadly jednoznačně," sdělil Štěch.

Podle šéfa ČMKOS vláda může vytvořit stabilní dlouhodobé prostředí, aby nezaměstnanost dále nerostla. "Česká republika má možnosti v oblasti veřejných zakázek a dopravní infrastruktury. Navíc, je nutné obnovit a modernizovat energetický sektor. Velký efekt by mělo i zavedení startovacích bytů pro mladé rodiny a staré lidi, uvedl sociálnědemokratický senátor.

Kužel uvedl, že vláda má možnost podporovat export a zároveň i vzdělávání obyvatelstva. "Krize ještě nepominula, nejsou jisté zakázky, proto je nutné rozvířit diskusi o pružném zákoníku práce. V příštích pěti až šesti měsících nezaměstnanost nebude snižovat, domnívá se prezident Hospodářské komory.

 

<%Anketa62%>

 

Firmy chtějí možnost rychle propouštět i přijímat zaměstnance

 

Oba účastníci nedělní debaty se naopak neshodli v otázce Zákoníku práce. Kužel podporuje jeho reformu. "Zákoník práce by měl umožnit rychlé přijetí, ale i propuštění zaměstnance, řekl Kužel.

Odbory budou podle Štěcha nadále podporovat i minimální mzdu. Ta by se podle jeho slov měla zvýšit a dosáhnout 40 procent průměrné mzdy. S tím vašk Kužel nesouhlasil.

V otázce zdanění zaměstnaneckých benefitů, tedy té části, jež se týká daně z přidané hodnoty (DPH), budou podle Štěcha v Poslanecké sněmovně během příštích dvou týdnů poslanci hlasovat o vetu prezidenta. "To by mělo být přehlasováno, tvrdí Štěch.

"Na celou kauzu je nutné se podívat ještě jednou, protože je to protěžování jedné skupiny obyvatelstva. V nové daňové reformě je třeba se na tuto problematiku zaměřit, reagoval Kužel.

(Mediafax)

Kam dál?

- Práce je málo, cizinci mimo EU nedostanou v Česku pracovní povolení

- Recese pokračuje: Lidé se bojí o práci, nebojí se již o peníze v bankách

- Práce přibývá pomaleji než zájemců. Kde si vyděláte nejvíce?

- O práci letos přijde téměř sedm tisíc Čechů pracujících v cestovním ruchu

- Zákoník práce: Bude novela návodem na zneužití krize?

- ODS nabídne nezaměstnaným místo almužny práci a firmám úlevy

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,210 22,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články