Kvalita benzínu i nafty se prudce zhoršila. Jak poznat ty kvalitní?

22. 3. 2010 – 20:27 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kvalita benzínu i nafty se prudce zhoršila. Jak poznat ty kvalitní?
Kvalita benzínu i nafty se prudce zhoršila, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Jakost benzínu a nafty se v únoru prudce zhoršila. Česká obchodní inspekce přitom odebírá dvakrát tolik vzorků než v závěru loňského roku.

 

Rekordní podíl závad

 

Od nového roku odebírá Česká obchodní inspekce (ČOI) u tuzemských čerpacích stanic dvakrát více vzorků pohonných hmot, než kolik odebírala v závěru loňského roku. Potud však pozitivní zprávy pro české motoristy končí. V únoru totiž zjistila ČOI rekordní podíl 9,8 procenta závadných vzorků. Tak vysokou chybovost vzorků nezaznamenala inspekce už více jak 24 měsíců. Vlivem razantního zvýšení počtu odebraných vzorků pohonných hmot však vzrostla hodnota PETROLindexu, udávajícího míru jistoty natankování nezávadné pohonné hmoty. Díky navýšení počtu odebraných vzorků jsou výsledná zjištění ČOI objektivnější a výsledná statistika je transparentnější. Zvýšení četnosti oděrů pohonných hmot vítají seriózní provozovatelé čerpacích stanic, neboť má na trh očistný účinek.


V únoru u čerpacích stanic ČOI odebrala celkem 153 vzorků a závady zjistila u 15 vzorků. Nejvíce závad laboratoř zjistila tradičně u nafty (12,3 procenta závadných vzorků), ale vysoká chybovost se tentokrát objevila i u benzínů, když vyskočila ze žádného závadného vzorku v lednu na podíl 10,2 procenta zjištěný v únoru. U dvaceti odebraných vzorků LPG inspekce žádné porušení palivové normy nezjistila. Přísnější legislativní požadavek na obsah síry v pohonných hmotách od počátku roku 2009 petrolejářské firmy podle zjištění ČOI plní.

 

- Ceny pohonných hmot

 

Závady byly i u benzínů


U motorových naft odchylky od normy příliš závažné nebyly. Všechny závadné vzorky nevyhověly normě v ukazateli bodu vzplanutí. U jednoho vzorku byl však zjištěn také příliš vysoký obsah MEŘO (metylsteru řepkového oleje) – 10,9 procenta, nevyhovující hustota a zároveň vzorek neprošel destilační zkouškou.

Závažnější odchylky inspekce zjistila u automobilových benzínů. Z benzínů nevyhověly laboratorním testům tři vzorky obsahem biolihu (u jednoho vzorku byl zjištěn obsah etanolu 23,4 procenta, norma přitom povoluje jen 5 procent) a dva vzorky měly nižší oktanové číslo, nevyhovující obsah aromátů a zároveň nevyhověly destilační zkoušce. Všechny zjištěné závady se týkaly benzínu Natural 95.

Nejvíce pochybení u pohonných hmot obchodní inspekce zjistila u čerpacích stanic firem, které nejsou členskými firmami ČAPPO (Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu). Zatímco během ledna a února zjistila pouhou jedinou odchylku u členské firmy petrolejářské asociace, u nečlenských firem zjistila zbývajících 20 odchylek. Členským firmám ČAPPO patří zhruba tisícovka z celkového počtu 3615 čerpacích stanic v Česku.

 

Stabilní Pečeť kvality

 

Stabilnější výsledky kvality pohonných hmot měla v lednu a únoru také zhruba tisícovka čerpacích stanic opatřených nálepkou Pečeť kvality. U této skupiny čerpacích stanic provádí každý měsíc rozbory kvality benzínů a nafty Ústav paliv a maziv. „V průběhu ledna a února bylo v programu Pečeť kvality odebráno celkem 1160 vzorků paliv, z toho se jednalo 526 vzorků benzinů a 634 vzorků motorové nafty,“ uvedl Vladimír Třebický z Ústavu paliv a maziv. Celkový podíl nevyhovujících vzorků benzinů dosáhl 0,2 procenta a podíl nevyhovujících vzorků motorových naft byl 2,5 procenta.

„Zjištěné odchylky v kvalitě motorové nafty byly pouze v ukazateli bod vzplanutí, kdy je výsledná hodnota ovlivněna i stopovou kontaminací automobilovým benzinem. Citlivost kontaminace je vyšší díky povinnému přidavku etanolu a v zimním období i vzhledem na vyšší tlak par benzinu,“ uvedl Třebický.

(Michal Roškanin, odborný redaktor – analytik PETROLmedia)

Kam dál?

- Ceny pohonných hmot rostou i nadále, benzin je nejdražší od srpna 2008

- Kvalita benzínu i nafty by se měla zlepšit, ČOI zdvojnásobila počet kontrol

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,420 24,540
USD 22,900 23,080
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články