Kvalita nových bytů se zhoršuje. Na co si dávat pozor?

11. 6. 2018 – 8:50 | Bydlení | red | Diskuze:

Kvalita nových bytů se zhoršuje. Na co si dávat pozor?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Ceny bytů míří nezadržitelně vzhůru. Aby lidé mohli bydlet ve vlastním, nejen že mají starosti s hypotečním úvěrem, ale ani si nemohou moc vybírat. Zvlášť v Praze je bytů málo. Leckdy  jsou nutné  ústupky kvůli pořízení nového bydlení.  Navíc se podle průzkum Fincentrum Reality kvalita novostaveb v poslední době zhoršila.

Je zajímavé, jak se změnil standard kvality. Člověk by čekal, že se bude zvyšovat, ale to platí jen u dražších bytů. Úspora v aktuálně nabízených novostavbách je vidět snad na každém kroku,“ prohlásil Martin Fojtík, provozní ředitel z Fincentrum Reality, podle kterého tyto nedostatky lidé běžně přehlížejí.

Lidé stále mají o novostavby velký zájem. Seconhandové jsou také v kurzu, ale poptávka je o něco menší. „Secondhandový byt je cokoli, co už mělo jiného majitele než developera. Může tedy jít o pět let starý developerský projekt, který někdo koupil a nyní ho prodává, nebo také o byt v domě z roku 1950 kde se vystřídalo hned několik vlastníků,“ vysvětluje Tomáš Hejda, tiskový mluvčí RE/MAX.

Podle Fincentrum Reality je o novostavby dvojnásobný zájem a jedná se o nedostatkové zboží. Jenže i koupě nového bytu má svá úskalí. Když lidé kupují byt v paneláku, často už vědí, do čeho jdou. Představa krásné novostavby bez nutnosti úprav je občas opravdu jen iluzí.

Bohužel, čím dál více dochází k tomu, že si zájemci pořídí byt s mizerným dispozičním řešením. Kvalitu samotné stavby si nejsou schopni pohlídat. Vím, leckdy se chyba těžko najde, ale zkušený technik rozdíly pozná,“ popisuje Martin Fojtík.

Zásuvka bez drátů

Svou zkušenost nám popsal například 40letý Petr z Prahy. „Už jsme se měli s manželkou nastěhovat, ale ještě bylo potřeba byt doklidit, než nanosíme nábytek. Zastrčila šňůru od vysavače do zásuvky a nic. Nakonec se zjistilo, že k zásuvce nevedou dráty, takže zásuvka je jen na ozdobu,“ popsal Petr. Vadu u developera reklamovali a ten vše na své náklady opravil. Ale stěhování se Petrově rodině zpozdilo a přibyly jim nepříjemnosti.

Podle průzkumu však největší neduhy novostaveb souvisí s hydroizolačními nedostatky nebo s nedostatečnou vzduchotěsností na povrchu budovy. „Ale může to být prakticky cokoliv. Úsporné prvky se dají najít u vstupních dveří až po příčky, vnitřní zárubně, ve velikosti oken nebo u materiálu podlah. Prostě věci, které jsou klienti ochotní akceptovat, i když by často nemuseli,“ vyjmenoval Martin Fojtík.

Lidé jsou při koupi novostavby méně obezřetní, protože technický stav bytu by měl být pečlivě hlídán a kontrolován.

Kontroly jsou často směrovány na samotnou stavbu, ovšem na detaily v bytech se již tolik nehledí. Prioritu má bezpečnost, požární opatření, technická řešení a další věci. Nicméně už méně se kontroluje sklon a stav podlah, křivost stěn, dovírání oken a dveří, nebo takové věci jako je logika rozmístění elektřiny pro osvětlení, odpady pro přípravu kuchyňské linky, spárování obkladů v hůře přístupných místech,“ popsal Jan Beneš, stavební technik.

-Monika Lukešová | Více na Hypoindex.cz
Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.10.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,480 24,600
USD 24,970 25,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články