Lázně mají naplnit tuzemští pacienti na účet pojišťoven

25. 2. 2014 – 18:40 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lázně mají naplnit tuzemští pacienti na účet pojišťoven
Léčení v lázních na pojišťovnu se prodlouží na čtyři týdny, lidé se závažným onemocněním budou jezdit do lázní častěji, Foto: SXCMarie Vrábelová, Spotřebitel net | zdroj: NašePeníze.cz

Od dubna letošního roku by se mohli nemocní lidé opět léčit v lázních. Lázně, které byly v nedávné minulosti redukovány omezením ve vyhlášce, kde se zkrátily pobyty a omezil se i počet diagnóz na účet zdravotního pojištění. Placený pobyt si nemohl dovolit každý a hlavně ti, kteří byli nemocní a tím pádem i omezeni ve výdělečné činnosti.

Lidé si tak nemohli doléčit svoji nemoc a hlavně je i problém v krachujících lázních, kde byli propouštěni odborní zaměstnanci a vedení lázní bylo závislé především na zahraniční klientele. Co bylo už jednou vybudované je škoda nechat krachovat a sčítat nezaměstnané a zhoršení životní úrovně v daném regionu.

Bohužel omezení se vztahovalo i na děti, kterým lázně mohou hodně pomoci do života. Ještě v roce 2010 šly do lázeňství ze zdravotního pojištění tři miliardy korun, loni už jen 1,6 miliardy. Takový propad příjmů lázně vážně zasáhl, dvoje už zkrachovaly, v ostatních výrazně klesly počty klientů.

K nápravě by mělo dojít co nejdříve. Léčení v lázních na pojišťovnu se prodlouží na čtyři týdny, lidé se závažným onemocněním budou jezdit do lázní častěji a dětem bude možné prodloužit čtyřtýdenní pobyt na neomezenou dobu i při opakovaných návštěvách lázní.

Změna v indikačním seznamu znamená půl miliardy korun pro lázně navíc. VZP i všechny ostatní zdravotní pojišťovny s navýšením plateb za lázeňskou péči na letošní rok už počítají.

Základní délka pobytů v lázních bude 28 dní například u nemocí oběhového, dýchacího a pohybového ústrojí, duševních poruch, kožních a gynekologických. U dětí bude možné prodloužit opakovaný pobyt v lázních bez omezení délky. Například v případech dětské obrny, svalové dystrofie, astma a podobně.

Novela indikačního seznamu podle ministerstva zdravotnictví spolu s navýšením úhrad o 100 korun za pobyt dospělého pacienta za den a o 200 korun za pobyt dítěte napomůže k stabilizaci lázeňství.
Svaz léčebných lázní ČR bude ještě jednat s ministerstvy a pojišťovnami o edukačních pobytech pro pacienty po kardiochirurgických zákrocích a diabetiky. Ti se pomocí těchto pobytů učí se svou nemocí žít a adaptovat se na ni. Zdravotní pojišťovny se tomu nebrání.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,940 22,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články