Lednička nám nakoupí, čeho se ještě dočkáme v domácnosti?

21. 9. 2015 – 18:17 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lednička nám nakoupí, čeho se ještě dočkáme v domácnosti?
Moderní ledničky jsou úsporné i výkoné. | zdroj: freeimages.com

Jak bude běžná domácnost vypadat v budoucnosti? Dočkáme se samozásobovací lednice, inteligentního zvonku či zrcadla?

Mobilní telefony, tablety a počítače nás provází na každém kroku. Zatímco ještě před několika lety nebyly technologie součástí každé domácnosti, dnes si již život bez pračky, myčky či vysavače asi málokdo dokáže představit. Kam ale až může pokrok zajít?

Odhady hovoří o tom, že se do roku 2019 zvýší v Evropské unii počet inteligentních domácností o 61 procent. Například Německo, Francie, Velká Británie, Belgie, Švýcarsko či Nizozemí mají zatím před Českem značný náskok. „Směrem na západ nalezneme inteligentní elektroinstalace nebo její část přibližně u 40 procent rodinných domů, v Česku zatím asi jen u 6 procent,“ uvedl Jiří Konečný, předseda Asociace chytrého bydlení, a dodal: „Jedná se však o jedno z nejrychleji expandujících odvětví, což jsme registrovali také na 100 % meziročním nárůstu.“

Co je inteligentní domácnost

Inteligentní dům či byt by měl zajistit optimální prostředí pro co největší pohodlí všech osob, které v dané domácnosti žijí. Měl by propojovat zabezpečení, řídit vytápění, ovládat rolety a žaluzie, osvětlení a zásuvky, kamerový systém, měřit spotřebu energií, řídit větrání a rekuperaci, jednoduše ovládat celý dům.

Systém inteligentní domácnosti je možné ovládat manuálně nástěnnými vypínači, počítačem, tabletem a dokonce i mobilním telefonem, nebo automaticky časovými programy. Existují také systémy, které jsou ovládány pomocí senzorů, které sbírají data například o teplotě, světelné intenzitě či vlhkosti.

Bezpečí a pohodlí domova  

Pro české domácnosti začíná být pohodlnější a kvalitnější bydlení stále důležitější. Zájemců o inteligentní systémy tak neustále přibývá. „Největší zájem ze strany zákazníků lze přisuzovat kategorii osvětlení, dále energetického managementu, zabezpečovacích a přístupových systémů,“ popsal Jiří Konečný.

Policejní statistiky ukazují, že počet vloupání do bytů se i díky zabezpečení dlouhodobě snižuje. Zloději se ale v posledních letech také spíše zaměřují na rodinné domy, kde se škody mohou vyšplhat až na stovky tisíc korun. Roste tak v nemalé míře význam zabezpečení. Trendem současné doby jsou komplexní řešení, která jsou napojená na centrální systém s možností sledování a ovládání přes tablet či mobilní telefon. Centrální systém zloděje překvapí a pojišťovna vás za zabezpečení možná i pochválí. 

Běžný život usnadňují a úspory do domácnosti přinášejí chytrá automatická světla, která reagují na pohyb a případně i na kouř. Chytré osvětlení se rozsvítí automaticky při pohybu a po chvíli se vypne, automaticky reguluje intenzitu a barvu světla. Některé systémy umožňují také nastavení scénářů. Například scénář Odchod automaticky zatáhne rolety, zavře okna, zamkne dveře a zapne alarm při odchodu z domu.

Další součástí chytrých systémů je například regulace a kontrola energií, vytápění či klimatizace. Všechny systémy inteligentních domácnosti jsou integrovány do jedné aplikace, která se ovládá i na dálku pomocí tabletu, chytrého telefonu či smart TV. Cílem inteligentních domácností je zvýšit obyvatelům pohodlí, zpříjemnit zábavu, zajistit bezpečnost a v neposlední řadě také snížit náklady na provoz.

Budoucnost je v online připojení

Může se zdát, že nás v oblasti technologií hned tak něco již nepřekvapí. Opak je ale pravdou. Za několik let se můžeme dočkat například inteligentního zvonku. Pokud návštěva zazvoní u dveří ve vaší nepřítomnosti, inteligentní zvonek vás s neočekávanými návštěvníky bude moci spojit pomocí online připojení. Na dálku bude možné u dveří nejen komunikovat, ale dveře i otvírat pomocí mobilního telefonu nebo na dálkového ovládání. 

-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články