Lékaři si neuvědomují, jak dobře se mají, tvrdí ministerstvo

7. 11. 2011 – 22:35 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lékaři si neuvědomují, jak dobře se mají, tvrdí ministerstvo
Ministerstvo připomnělo, že svůj slib v rámci uzavřeného memoranda chce v každém případě dodržet. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Protesty lékařů za zvyšování platů od ledna příštího roku nejsou fér a lékaři si jen málo uvědomují, jak dobře na tom vlastně jsou, tvrdí ministerstvo zdravotnictví. Vyplývá to z pondělního prohlášení ministerstva.

"Vyjadřujeme politování nad tím, že Lékařský odborový klub a jeho vedení nevidí bezprecedentní růst platů v dobách ekonomických těžkostí jako jednoznačné pozitivum a místo toho zahajuje protestní akce. Zároveň nebere v potaz hospodářskou realitu současné Evropy, ani uzavřené memorandum, které nemluví o dalším zvyšování platů ihned od 1. ledna 2012," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Ministr Leoš Heger (TOP 09) k tomu řekl, že si velmi váží práce zdravotníků. "Všechny mé dosavadní kroky svědčí o tom, že se jim snažím za jejich práci zajistit odpovídající ohodnocení. Od podpisu memoranda jsem vždy postupoval tak, abych nalezl maximální objem financí na uspokojení mzdových požadavků zdravotníků. Díky tomu vzrostla průměrná mzda lékaře ve fakultních nemocnicích o více než 20 procent," řekl.

Ministerstvo také argumentuje tím, že lékaři jsou jedinou skupinou v rámci veřejného sektoru, které v roce 2011 rostly platy. "Prakticky ve všech ostatních segmentech platy stagnují či dokonce klesají. Podle dat ministerstva práce a sociálních věcí za první pololetí letošního roku v platové sféře neexistuje skupina, která by měla vyšší platy než lékaři, a to včetně řídících pracovníků, vědců a IT specialistů," tvrdí Sršeň.

Odboráři by tak své kritické postoje měli podle ministerstva poměřovat také situací ostatních zaměstnanců.

Ministerstvo také opět připomnělo, že svůj slib v rámci uzavřeného memoranda chce v každém případě dodržet. "Nacházíme se ale v době krize, a není jasné, jestli v příštím roce nepřijde její druhá fáze. Ministerstvo proto zvolilo pomalejší růst platů, který neohrozí nejenom pacienty, ale ani stabilitu systému veřejného zdravotního pojištění," uzavřel Sršeň.

-Zuzana Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,180 25,300
USD 23,650 23,830
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články